Koalicioni me VMRO-DPMNE e shkatërroi Aleancën e Taravarit dhe Selës

Për dallim nga zgjedhjet lokale të vitit 2017 kur Aleanca për Shqiptarët nuk ishte në koalicionin me Alternativën kishte 49 mijë e 125 vota ndërsa në zgjedhjet e 17 tetorit në koalicion Sela e Gashi morën 56 mijë e 301 vota.AdvertisementsNdërsa në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020 ky koalicion kishte 81 mijë e 620 vota.Me këtë, dallohet qartë se koalicioni me VMRO-DPMNE e ka shkatëruar qartë Aleancën e Taravarit dhe Selës të cilët kanë pësuar humbjen më të madhe që nga themelimi i partisë së tyre pasiqë nuk fituan asnjë komunë në rrethin e parë, gjë që rezikojnë të mos fitojnë as në rrethin e dytë.Rritje të votave për listat e këshilltarëve për këshilltarë ka shënuar edhe Lëvizja BESA, e cila ka fituar 25.326 vota, numrin më të madh të tyre në Tetovë.

Ngjarja paraprake

BDI në balotazh me 4 parti kundërshtare, 2 maqedonase e 2 shqiptare

Ngjarja e ardhëshme

Debakëll i Taravarit në Gostivar: Humbi gati 3.500 vota për një vit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian