Kisha Ortodokse Rumune refuzon të ndryshojë ritin e pagëzimit

Kisha Ortodokse Rumune do të vazhdojë të zhytë të porsalindurit në ujë gjatë ceremonive të pagëzimit, u njoftua të Enjten, duke hedhur poshtë thirrjet në të gjithë vendin për të ndryshuar ritualin pasi një foshnjë gjashtë javëshe vdiq pas pagëzimit në fillim të këtij muaji.

Prokurorët po hetojnë çështjen, e cila ndau zyrtarët e kishës dhe besimtarët dhe dhjetëra mijëra rumunë i kanë kërkuar Kishës që të spërkasë ujë në kokën e foshnjave në vend. Shumica e 20 milion njerëzve në Rumani janë të krishterë ortodoksë dhe Kisha ka një ndikim të rëndësishëm.

“Kisha Ortodokse Rumune ka një detyrim ligjor të mbajë bashkësinë dhe unitetin dogmatik, sakramental dhe disiplinor me Kishën Ortodokse universale,” tha Sinodi i Shenjtë, organi i saj drejtues, duke shtuar se u bëri thirrje priftërinjve të saj të ishin më të përgjegjshëm.

Sinodi gjithashtu tha që priftërinjtë janë të detyruar të takohen me prindërit para pagëzimit dhe të diskutojnë mbi shëndetin e fëmijëve të tyre, ndërsa shkollat teologjike do t’i kushtojnë “vëmendje të shtuar” kur japin mësim zhytjen.

Ngjarja paraprake

Shenja se partneri i biznesit po ju dëmton

Ngjarja e ardhëshme

PD vijon akuzat ndaj Taulant Ballës: Do të bëjmë publike provat që dorëzuam në SPAK

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian