Kina: Stërvitja ushtarake rreth Tajvanit synon të frenojë “arrogancën e separatistëve”

Kina ka njoftuar se ushtria kineze mbajti stërvitje rreth Tajvanit për të frenuar “arrogancën e separatistëve”, transmeton Anadolu.

“Veprimet e Armatës Çlirimtare Popullore Kineze (PLA) për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial nuk do të ndalen kurrë për sa kohë separatistët e ‘pavarësisë së Tajvanit’ vazhdojnë provokimet”, deklaroi Zhu Fenglian, zëdhënëse e Zyrës kineze të Këshillit të Shtetit për Çështjen e Tajvanit.

Ushtria kineze mbajti një sërë stërvitjesh dhe manovrash rreth Tajvanit javët e fundit, të cilat Zhu tha se “synojnë të luftojnë me vendosmëri arrogancën e forcave separatiste dhe veprimet separatiste”.

“Shpresojmë që bashkatdhetarët e Tajvanit të mund të dallojnë të drejtën nga e gabuara, të dallojnë shkakun dhe pasojën, të kundërshtojnë me vendosmëri ‘pavarësinë e Tajvanit’ dhe të punojnë me ne për të ruajtur paqen dhe stabilitetin nëpër ngushticat e Tajvanit”, u tha Zhu gazetarëve në Pekin.

Komentet e Zhu erdhën pasi Ministria e Mbrojtjes e vendit ishull zbuloi rreth 32 avionë dhe 8 anije të marinës së PLA-së rreth Tajvanit mëngjesin e sotëm.

Javën e kaluar, Taipei tha se Pekini dërgoi një numër rekord të 103 avionëve luftarakë drejt Tajvanit.

Duke akuzuar Partinë Demokratike Progresive (PDP) në pushtet të Tajvanit se “shërben si peng i forcave anti-kineze të SHBA-së për të kontrolluar territorin kinez”, Zhu tha: “Parimi i vetëm Kinës është konsensusi i komunitetit ndërkombëtar”.

“Kauza e drejtë e popullit kinez për të kundërshtuar shkëputjen dhe përpjekjet për ribashkim ka fituar gjithnjë e më shumë mirëkuptim dhe mbështetje të gjerë”, shtoi ajo.

Kina e konsideron Tajvanin “provincën e saj të shkëputur”, ndërsa Taipei ka shpallur pavarësinë e saj që në vitin 1949.

Zhu tha se autoritetet e PDP janë përpjekur të pengojnë përpjekjet e Pekinit për të “lehtësuar zhvillimin e integruar nëpër ngushticat e Tajvanit”.

“Kjo dëshmon edhe një herë se PDP ka qëndruar gjithmonë në anën e gabuar të historisë dhe kundër interesave dhe mirëqenies së bashkatdhetarëve të Tajvanit”, shtoi ajo.

Në fillim të këtij muaji, Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës i Kinës tha se do të ndërmarrë një sërë masash politike “të veçanta” për të përmirësuar qasjen për ndërmarrjet tajvaneze në provincën jugore Fujian përtej ngushticës së Tajvanit.

Kina do të thellojë zhvillimin e integruar të qytetit kinez Xiamen dhe ishujve Kinmen të kontrolluar nga Tajvani, duke përfshirë përshpejtimin e lidhjeve të gazit, energjisë elektrike dhe lidhjeve të transportit midis tyre, tha një zyrtar.

Story i mëparshëm

Ministri polak: Ukraina të tërheqë ankesën kundër Varshavës në OBT

Story i radhës

Operohet Shala

Të fundit nga

Lumbardhi puth Albyn

Afërsia mes Lumbardhit dhe Albyt sa vjen e shtohet. Mbrëmë, të dy kanë qëndruar bashkë në