Kina: Situata në Ukrainë është shqetësuese

Kryeministri kinez, Li Keqiang, ka bërë thirrje për përmbajtje në konfliktin në Ukrainë për të shmangur një fatkeqësi humanitare.

Derisa e quajti situatën “me të vërtetë shqetësuese“, Li shmangi kritikimin e pushtimit rus në komentet e tij në një konferencë shtypi në Pekin të premten, më 11 mars.

“Ne sinqerisht shpresojmë se situata do të lehtësohet dhe paqja do të kthehet sa më parë,” tha Li.

Ai shtoi se është e rëndësishme tani të mbështesin Rusinë dhe Ukrainën në negociatat e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ngjarjet për ditën e sotme

Story i radhës

23 vjet nga vrasja e piktorit Kadri Kadriu

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish