Kina sanksionon 4 amerikanë për ndërhyrje në Hong Kong

Kina sot ka vendosur sanksione ndaj 4 zyrtarëve të organizatave joqeveritare me bazë në SHBA si përgjigje të sanksioneve të Washingtonit ndaj zyrtarëve kinezë për çështjet e Hong Kongut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas “Global Times”, personeli i vendosur në listën e sanksioneve janë John Knaus, drejtor i lartë për “Azia në Demokracinë e Ndihmës Kombëtare”, Manpreet Singh Anand nga Instituti Demokratik Kombëtar, Crystal Rosario, drejtori i Institutit Demokratik Kombëtar i Zyrës së Hong Kongut dhe Kelvin Sit Tak-O, menaxheri projektues të zyrës.

Hua Chunying, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze tha se këta njerëz nuk janë të mirëpritur në Kinë dhe do të ndalohet hyrja në vend, përfshirë Hong Kongun dhe rajonin e veçantë administrativ, Makao.

Duke njoftuar vendimin, Hua tha se çështjet e Hong Kongut janë “çështje të brendshme të Kinës” dhe se Washingtoni duhet të ndalojë menjëherë ndërhyrjen në punët e Hong Kongut dhe Kinës dhe “të ndalojë së shkuari më tej në rrugën e gabuar”.

Më 10 nëntor, Departamenti i Thesarit dhe Departamenti i Shtetit i SHBA-ve sanksionoi 4 zyrtarë kinezë dhe Hong Kongut, përfshirë Deng Zhonghua, zëvendës drejtor i Zyrës së Çështjeve të Hong Kongut dhe Makaos, Edwina Lau, nënkomisar i policisë në Hong Kong dhe Li Jiangzhou dhe Li Kwai-wah, dy zyrtarë në zyrën e sapo themeluar të sigurisë kombëtare në Hong Kong.. .

Ngjarja paraprake

PD: Banesat individuale, premtim i pambajtur i Ramës dhe Veliajt

Ngjarja e ardhëshme

Si të mbajmë gjithnjë aromë të mirë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian