Kina reagon: Strategjia e re e NATO-s është e papërgjegjshme

Më shumë tani për strategjinë e re të NATO-s ndaj Kinës.

Më herët, sekretari i përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se qasja e re pasqyron përdorimin e Rusisë dhe Kinës të “ekonomike, shtrëngimit dhe qasjeve hibride për të çuar përpara interesat e tyre në rajon”.

Por Pekini e ka quajtur të papërgjegjshme strategjinë e re të NATO-s.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Zhao Lijian, tha se “i ashtuquajturi koncept dokument i strategjisë së re të NATO-s shpërfill faktet”.

Lijian tha se strategjia e re “e përcakton gabimisht Kinën si një sfidë strategjike dhe njollos politikën e jashtme të Kinës”.

Ai shtoi se është “i papërgjegjshëm, inkurajon konfliktin dhe është plot me mendime të Luftës së Ftohtë dhe paragjykime ideologjike”.

Në fillim të kësaj jave Kina kritikoi Perëndimin për armatosjen e Ukrainës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kim Kardashian merr vëmendjen me veshjen e argjendtë rrugëve të Los Angelesit

Story i radhës

Lojërat mesdhetare, arritje e madhe për Kosovën, medalja e dytë e artë për Dardanët

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish