Kina nuk e lëshon Rusinë, ridëshmohet përkrahja!

Dje pati disa muhabet rreth mundësisë që Rusia mund të përjashtohej nga grupi G20 i ekonomive më të mëdha në botë, ndezur nga një ministër polak që tha se ata e kishin ngritur mundësinë në një takim me Washngton, ku ajo mori një pritje të ngrohtë, shkruan The Guardian, transmeton Bota sot.

Jake Sullivan, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë në SHBA, ka thënë: “Për çështjen e G20-ës, unë do të them vetëm këtë: ne besojmë se nuk mund të jetë biznes si zakonisht për Rusinë në institucionet ndërkombëtare dhe në komunitetin ndërkombëtar. .”

Kina, sot, ka treguar se nuk do të ishte në bord me ndonjë plan të tillë. Agjencia France-Presse raporton nga Pekini se zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Wang Wenbin u tha gazetarëve:

“G20 është forumi kryesor për bashkëpunimin ekonomik ndërkombëtar. Rusia është një anëtar i rëndësishëm dhe asnjë anëtar nuk ka të drejtë të dëbojë një vend tjetër”.

Kjo nuk ka kaluar pa u vënë re në Kremlin, ku raportohet se një zëdhënës ka thënë se disa vende në G20 kanë pikëpamjet e tyre sovrane, pavarësisht presionit nga SHBA.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

El Salvador’s Bitcoin Bonds May Be Delayed Until September, Says Finance Chief

Story i radhës

Një test shumë i rëndësishëm për Italinë e Mancinit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish