Kina në mbështetje të Rusisë, pavarësisht paralajmërimeve të liderëve ndërkombëtar

Kina thotë se do të vazhdojë të forcojë koordinimin strategjik me Rusinë, pavarësisht se si “peizazhi ndërkombëtar mund të ndryshojë“, sipas një deklarate të lëshuar nga Ministria e Jashtme e Kinës të martën.

Zëvendësministri i Jashtëm i Kinës Le Yucheng ia shprehi këtë pikëpamje ambasadorit rus në Kinë Andrey Denisov gjatë një takimi të hënën, tha ministria, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Pavarësisht se si mund të ndryshojë peizazhi ndërkombëtar, Kina do të vazhdojë të forcojë koordinimin strategjik me Rusinë për të arritur bashkëpunimin fitues, për të mbrojtur bashkërisht interesat tona të përbashkëta dhe për të promovuar ndërtimin e një lloji të ri të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe një komuniteti me një të ardhme të përbashkët njerëzimi”, tha Le, sipas deklaratës.

Le, përmendi një rritje gati 30% të tregtisë midis dy vendeve gjatë tremujorit të parë të vitit, duke arritur rreth 38.2 miliardë dollarë, si një dëshmi e “qëndrueshmërisë së jashtëzakonshme” të bashkëpunimit të saj dypalësh.

Të dy palët shkëmbyen gjithashtu pikëpamje mbi Ukrainën, si dhe çështje të tjera shqetësuese ndërkombëtare dhe rajonale. Megjithatë, ministria nuk dha detaje të tjera.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Atletico Madridi kërkon sulmuesin e Betisit

Story i radhës

Nuk na ishte thënë se me grevën do të ndërpritet mësimi, tha ministri Jeton Shaqiri

Të fundit nga