Kina ndërmerr veprim konkret kundër Amerikës

Kina po vendos sanksione ndaj kompanive
amerikane dhe individëve që morën pjesë në shitjen e armëve në Tajvan, tha Zhao
Lijian, një zëdhënës i Ministrisë Kineze të Punëve të Jashtme, transmeton
Gazeta Sinjali.

Ndër kompanitë në
listën kineze janë Lockheed Martin, Boeing dhe Raython. Se çfarë saktësisht
mbulojnë sanksionet, deri më tani, nuk është deklaruar.

Departamenti i Shtetit
kohët e fundit miratoi shitjen e armëve moderne në Tajvan dhe këto janë tre
sisteme – sensorë, raketa dhe artileri, me një vlerë totale prej 1.8 miliardë dollarë.

Për shkak të kësaj
lëvizje, SHBA-të morën mesazhe të ashpra nga Kina për ditë me radhë dhe tani
një veprim konkret është tërhequr.

Shitjet e armëve në ishull janë rritur kohët e fundit. Një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze i bëri thirrje Washingtonit të ndalojë shitjen e armëve në Tajvan dhe të ndalojë çdo ndërveprim ushtarak me të. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Prekëse/ I humbi aksidentalisht, qeni besnik bën 37 milje për t’iu bashkuar të zotit

Ngjarja e ardhëshme

Drenica prezanton trajnerin e ri

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian