“Kievi si një kështjellë, njerëz të pabesueshëm”, ukrainasi tregon çka po ndodhë në kryeqytet

Një ukrainas që jeton në Kiev ka thënë se ai “po lutet për më të mirën, por po përgatitet për më të keqen”, pasi Ministria e Mbrojtjes paralajmëroi se Rusia po kërkonte “të rivendoste” forcat e saj për “aktivitet të rinovuar sulmues”, duke përfshirë operacione kundër kryeqytetit.

Mykhailo, 35-vjeçar, i cili nuk pranoi të tregonte mbiemrin e tij, tha për agjencinë e lajmeve PA: “Kiev duket si një kështjellë. Njerëz të pabesueshëm, gjithçka është edhe më surreale. E vetmja gjë që më mungon tani është pijetororja ime e së premtes në mbrëmje me miqtë e mi dhe birrat…”

Ai shtoi se “askush nuk do të dorëzohet”.

“Nëse ata (Rusia) vazhdojnë, do të jetë njësoj si Lufta e Vietnamit për SHBA-në ose Afganistani për BRSS.

“Unë i kam forcuar dritaret e mia me shirit ngjitës dhe karton, kam lëvizur dyshekun afër daljes. Unë kam bërë çmos për të qenë i sigurt”.

I pyetur për disponueshmërinë e ushqimit dhe ujit, ai tha se Kievi “kryesisht nuk ka mungesë, por pak më pak zgjedhje jamoni dhe parmixhani”./Botasot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të ndërtoni një jetë më të lumtur duke menduar për të ardhmen?

Story i radhës

Për çka duhet pyetur ata që po e kritikojnë kryeministrin Kurti në këtë kohë krize?!

Të fundit nga