Këto pesë fjali s’duhet t’ia thoni kurrë eprorit tuaj!

Mënyra e gabuar e të shprehurit në disa raste ka dhënë mesazhin e gabuar tek eprorët tuaj

Më pas, çdo gjë mbetet në aftësinë tuaj për të rikuperuar situatën sa më shpejt (nëse nuk doni të humbisni punën kuptohet), shkruan The Huffington Post.

1. Mos thuaj: ”Të kam dërguar një mesazh”

Nëse po përpiqeni të kontaktoni me shefin tuaj, mënyra ideale do të ishte t’i dërgonit atij një e-mail. Shprehja që mund të përdorni në këtë rast është: ”Jam munduar të të kontaktoj”.

2.”Do shkoj me pushime ne ‘’X’’ datë”

Një shprehje më e përshtatshme do të ishte: ”A ka problem nëse marr leje në këto data të caktuara?” Gjithmonë duhet pyetur për leje dhe më pas të vazhdoni me planifikimin e pushimeve.

3. ”Jam shumë e lodhur sot”

Epo këtë shprehje nuk duhet ta përdorni asnjëherë dhe nuk ka asnjë alternativë për ta zëvendësuar. Ju thjesht nuk duhet të ankoheni përpara shefit tuaj, citon Anabel.

4.”Ti nuk më the për ta bërë këtë”

Në vend të saj, mund të kërkoni ndjesë për faktin që nuk e dinit se duhet të bënit një detyrë të caktuar.

5. ”Kam dy vjet në këtë kompani, mendoj se meritoj një rritje rroge”

Përpara se të kërkosh rritje rroge, duhet të tregosh arsyen pse e meriton atë. 

Ngjarja paraprake

​Sulm terrorist në Siri, 28 të vrarë

Ngjarja e ardhëshme

KF Llapi nderohet me disa çmime

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian