Ketanji Brown Jackson bëhet gjyqtarja e parë me ngjyrë në Gjykatën e Lartë të SHBA-së

Ketanji Brown Jackson bëri betimin pak pas mesditës të së enjtes, duke u bërë gruaja e parë me ngjyrë që shërben në Gjykatën e Lartë.

Jackson, 51 vjeç, mori besimin në muajin prill, kur 53 senatorë votuan pro dhe 47 kundër emërimit të saj, raporton nytimes.

Ajo po zëvendëson gjyqtarin Stephen G. Breyer, 83 vjeç, i cili dha dorëheqje me përfundimin e mandatit aktual të gjykatës.

Ngritja e saj në gjykatë nuk do të ndryshojë ekuilibrin e saj ideologjik – krahu i sapo zgjeruar konservator do të ruajë shumicën 6 me 3.

Ajo bashkohet në një kohë polarizimi të mprehtë rreth gjykatës, veçanërisht pas vendimit të saj që goditi Roe v. Wade dhe përfundimi i së drejtës kushtetuese për abortin, dhe në vazhdën e vendimeve në të cilat gjykata ka treguar skepticizmin e saj të thellë ndaj fuqisë së agjencive administrative për të adresuar çështjet kryesore me të cilat përballet vendi.

Pak minuta pas betimit të gjyqtarit Jackson, protestuesit kundër abortit që organizuan një protestë paqësore u arrestuan jashtë Gjykatës së Lartë.

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden dhe Jackson kanë nënvizuar rëndësinë historike të ngritjes së saj në gjykatën më të lartë të vendit.

Gjyqtarja ka lindur në Uashington, DC dhe është rritur në Miami.

Ajo u diplomua në Kolegjin e Harvardit dhe Shkollën Juridike të Harvardit ndërsa punoi për të gjatë mandatit të Gjykatës së Lartë 1999-2000.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ukraina shpall sanksione kundër Sirisë

Story i radhës

Luana Vjollca paralajmëroi një surprizë për fansat

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish