Kështu u zgjidh një vrasje misterioze përmes sasisë rekorde të vogël të ADN-së?

Vrasja e vitit 1989 e një vajze 14-vjeçare në Las Vegas është zgjidhur duke përdorur atë që ekspertët thonë se është sasia më e vogël ndonjëherë e ADN-së njerëzore për të hapur një çështje.

Rasti i vrasjes së Stephanie Isaacson ishte ftohur derisa teknologjia e re bëri të mundur testimin e asaj që pak kishte mbetur nga ADN-ja e të dyshuarit: ekuivalenti i vetëm 15 qelizave njerëzore.

Policia të mërkurën tha se ata kishin identifikuar të dyshuarin duke përdorur renditjen e gjenomit dhe të dhënat gjenealogjike publike. ci saj i dyshuar vdiq në vitin 1995, raporton bbc.

“Jam i lumtur që gjetën kush vrau vajzën time”, shkroi nëna e Stephanie në një deklaratë që u lexua për gazetarët në konferencën për shtyp të së mërkurës teksa shtoi se “Unë kurrë nuk kam besuar se çështja do të zgjidhet”.

Tridhjetë e dy vjet më parë, trupi i Stephanie u gjet afër rrugës që ajo normalisht ecte për në shkollë në Las Vegas, Nevada. Ajo ishte sulmuar dhe mbytur.

Këtë vit, policia ishte në gjendje të merrte përsëri çështjen pas një donacioni nga një banor lokal. Ata i dorëzuan mostrat e ADN-së të lëna në Othram, një laborator i sekuencave të gjenomit me bazë në Teksas që specializohet në raste të ftohta.

Paketat tipike të testimit të ADN-së së konsumatorit mbledhin rreth 750 deri në 1000 nanogram ADN në një mostër. Këto mostra janë ngarkuar në faqet e internetit publike të specializuara në shëndetësi.

Por skenat e krimit mund të përmbajnë vetëm dhjetëra deri në qindra nanogram ADN. Dhe në këtë rast, vetëm 0.12 nanogramë – ose vlera e rreth 15 qelizave – ishin në dispozicion për provë.

Duke përdorur bazat e të dhënave për prejardhjet, studiuesit ishin në gjendje të identifikonin kushëririn e të dyshuarit. Përfundimisht ata përputhën ADN-në me Darren Roy Marchand. ADN-ja e Marchand nga një rast i mëparshëm vrasjeje në vitin 1986 ishte ende në regjistër, dhe u përdor për të konfirmuar ngjashmërinë. Ai nuk u dënua kurrë dhe vdiq nga vetëvrasja në vitin 1995.

Teknologjia gjenomike e përdorur për të zgjidhur çështjen është e njëjta që u përdor për të kapur vrasësin famëkeq Golden State në vitin 2018.

Ndryshe, kompania aktualisht po punon për çështje që datojnë që nga viti 1881. 

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Osmani: Pipero dhe Çomo, heronj të...

Ngjarja e ardhëshme

Distria Krasniqi shkon në gjysëm finale

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian