Kërkesa e Rusisë për dorëzimin e Mariupolit u refuzua

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë i ka bërë thirrje qytetit të sulmuar të Mariupolit që të dorëzohet deri në orën 05:00 me orën lokale (03:00 GMT) të hënën në mëngjes  një propozim që Ukraina e ka refuzuar.

Sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Ria Novosti, ministria ka thënë se do të hapë korridore humanitare për të lejuar banorët të largohen deri në orën 10:00 me orën lokale (08:00 GMT) nëse merr një përgjigje me shkrim për propozimin, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Gjeneral-koloneli Mikhail Mizintsev, kreu i Qendrës Kombëtare Ruse për Menaxhimin e Mbrojtjes, u citua nga Ria Novosti të ketë thënë se zyrtarët lokalë do të përballen me një “gjykatë ushtarake” nëse nuk bien dakord me kushtet e dorëzimit.

Të hënën herët, zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk tha se “nuk mund të ketë dyshim” për dorëzim.

Ne kemi informuar tashmë palën ruse për këtë,” u citua ajo të ketë thënë nga Ukrainska Pravda.

Të shtunën, Këshilli Bashkiak i Mariupolit akuzoi Rusinë për marrjen e paligjshme të “disa mijëra” banorëve në Rusi me dhunë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lindja e një fëmije është më e vështirë dhe më e mundimshme për trupin sesa një maratonë!

Story i radhës

Serbia bombë ruse e kurdisur në Gadishullin Ilirik

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish