​Kërcënimi nga Rusia, NATO: Do të ofrojmë mbështetje për Bosnjën, Gjeorgjinë e Moldavinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi se Aleanca ka vendosur të përgatisë një paketë gjithëpërfshirëse ndihme për Ukrainën, si dhe të ofrojë mbështetje për partnerët e tjerë që Rusia kërcënon, si Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia dhe Moldavia.

Sfidat e sotme janë shumë të mëdha që një vend apo organizatë të përballet vetë, u tha Stoltenberg gazetarëve gjatë samitit të liderëve të NATO-s në Madrid. Stoltenberg tha se NATO ka punuar për dekada në përmirësimin e marrëdhënieve me Moskën, duke e përcaktuar Rusinë si një “partner strategjik”.

Rusia ka hequr dorë nga bashkëpunimi, tha Stoltenberg, duke pretenduar se lufta në Ukrainë filloi në vitin 2014, kur Moska aneksoi Krimenë. Pushtimi i Rusisë në Ukrainë është vetëm një përshkallëzim i asaj lufte, vlerësoi Stoltenberg.

Ai tha se marrëdhëniet e NATO-s me Rusinë janë në nivelin më të ulët që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, por për këtë nuk është përgjegjëse aleanca, por Moska.

“Ne parashikuam një pushtim të Ukrainës, ndamë inteligjencë rreth tij dhe u përpoqëm ta parandalonim atë”, tha Stoltenberg.

Ai tha se partneriteti strategjik mes Moskës dhe Pekinit ka pasoja për NATO-n dhe partnerët e aleancës.

Pekini po forcon forcat e tij të armatosura, po kërcënon fqinjët e tij, përfshirë Tajvanin, dhe po përhap dezinformata. Kina nuk është kundërshtare e NATO-s, por aktivitetet e saj përbëjnë një sfidë për aleancën, tha Stoltenberg.

Në samitin e NATO-s në Madrid po marrin pjesë edhe liderët e Australisë, Japonisë, Zelandës së Re dhe Koresë së Jugut.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Interi prezanton goditjen e bujshme

Story i radhës

Nderohet kontributi i bursistëve të KAEF-it

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish