Keane tregon sherret me Fergusonin për alkoolin: Një ditë e gënjeva, i thashë kam pirë 10-11 shishe…

Në futboll, shumë skuadra shkruajnë historinë falë mirëkuptimit që krijohet mes lojtarëve me trajnerin, si grup. Megjithatë, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se gjithçka është në rregull. Një trajner shumë i mirë mund të menaxhojë edhe një marrëdhënie të komplikuar me një lojtar ose më shumë.

E rëndësishme është të dish të menaxhosh jo personin, por marrëdhënien që ke dhe dëshiron të kesh me një lojtar. Roy Keane dhe Sir Alex Ferguson kanë bërë shumë fjalë ndër vite. Pavarësisht gjithçkaje, megjithatë, i pari ishte kapiten i Manchester United nga viti 1997 deri më 2005. Pak kohë më parë, Keane tregon një sfond të marrëdhënies me trajnerin legjendar skocez.

Në një bisedë mes miqve të vjetër në emisionin “The Overlap” me Gary Neville, ish-mesfushori irlandez i Manchester United tha: “Më shumë se një herë Alex Ferguson më ka marrë mënjanë dhe më ka thënë: Sikur ishe jashtë në Manchester në orën 02:30 të mëngjesit dhe morët një taksi…

Unë do t’i thosha po, por nuk kisha shkelur asnjë rregull 48 orësh para ndeshjes në kontratat tona. Në fund u grinda me të dhe ai më pyeti se sa kisha pirë… E gënjeva, i thashë 10 ose 11 shishe birrë”.

Për Keane, dalja për një pije pas ndeshjeve ishte e rëndësishme si një rrugëdalje për jetën plot tension, por stili i tij i jetesës, jo aq i pafajshëm, nuk e pengoi atë të arrinte të gjitha qëllimet.

“Pse nuk duhet? Kur isha 21-22 vjeç dhe luaja për Manchester United, kjo ishte mënyra ime për t’u çlodhur. Jam grindur me trajnerin disa herë për këtë. Disa kanë filluar të luajnë golf ose bilardo; mënyra ime për t’u çlodhur ishte të dilja dhe të argëtohesha. Mendova se duhej të dilja dhe të pija sa më shumë alkool, pastaj të enjten në mëngjes kthesha në shtëpi dhe mendoja se do të ishte më mirë të bëhesha gati për të shtunën (ndeshjen). Kjo ishte jeta”.

Deklaratat e Keane nuk janë befasuese. Ai është njohur gjerësisht për marrëdhënien me alkoolin, por shakaja për sasinë e shisheve të pira, që i tha Fergusonit, është ende qesharake

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zelensky bisedon me Scholzin për të burgosurit e luftës

Story i radhës

Dana White do të organizojë “sfidën e mallkuar”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish