Kate Middleton vendos gjerdanin e Mbretëreshës në ceremoninë e varrimit të Princit Philip

15:18 | 17 Prill 2021

Kate dhe William u larguan nga Pallati Kensington, për t’u nisur në varrimin e Princit William në Kështjellën Windsor, ndërsa fëmijët qëndrojnë në shtëpi.

Dukesha e Kembrixhit ishte fotografia e hirit dinjitoz ndërsa u nis sot nga Pallati Kensington, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Kate Middleton, 39 vjeçe, e cila gëzonte një marrëdhënie të mirë me gjyshin e burrit të saj, u fotografua duke u larguar për në Shën George’s Chapel në pjesën e pasme të një makine.

Nëna e tre fëmijëve kishte vendosur perlat e Mbretëreshës, një maskë të zezë dhe një kapele me vello dantelle, ndërsa udhëtonte në Windsor me burrin Princin William.

Gjerdani Choker japonez i Mbretëreshës nga koleksioni i vetë Madhërisë së saj dikur ishte veshur nga vjehrra e ndjerë e Kate, Princesha Diana në një banket shtetëror për Holandën më 1982.

Gjerdani me perla me katër fije me një kapëse diamanti ishte veshur nga Mbretëresha në vitet 1980 dhe 1990 dhe u porosit duke përdorur një koleksion të perlave që i ishte dhënë asaj nga qeveria japoneze.

Dukesha e Kembrixhit nuk është parë që kur lajmi për vdekjen e Princit Philip u njoftua javën e kaluar, por llogaria zyrtare e Kensington Royal në Instagram ndau një foto të Dukës së Edinburgut me Princin George në shenjë nderimi.

Megjithëse ajo ka marrë pjesë në ngjarje të shumta mbretërore gjatë viteve, sot do të jetë funerali i parë i madh mbretëror që ka marrë pjesë dukesha.

Kate dhe Princi Philip gëzonin një marrëdhënie të mirë, me Princin William duke thënë se ishte mirënjohës që Kate, e cila u martua në familjen mbretërore më 2011 pasi u takua me William gati një dekadë më parë, kishte ‘kaq shumë vite’ për të njohur gjyshin e tij.

Ai tha se kishte përdorur shembullin e dukës për një jetë në shërbim si një udhëzues dhe ishte me fat që e kishte atë atje gjatë ‘kohërave të mira’ dhe atyre të vështira.

Cambridge do të shohë Princin Harry për herë të parë në një vit pasi vëllezërit u përçanë për shkak të intervistës së jashtëzakonshme të Oprah.

Një numër i fotografive personale të Kate Middleton janë përdorur gjithashtu në homazhe të rrjeteve sociale gjatë javës së fundit, përfshirë një të ndarë nga Mike Tindall natën e kaluar.

Një çast i Mbretëreshës dhe Dukës së Edinburgut me shtatë stërnipërit e tyre u lëshua gjithashtu javën e kaluar, e cila u realizua nga Dukesha e Kembrixhit në Balmoral më 2018.

William tha për Philip në tekegramin e tij: ‘Shekulli i jetës së gjyshit tim u përcaktua nga shërbimi ndaj vendit të tij dhe Komonuelthit, ndaj gruas së tij dhe Mbretëreshës dhe familjes sonë.

“Ndihem me fat që nuk kisha thjesht shembullin e tij për të më drejtuar, por praninë e tij të qëndrueshme edhe në jetën time pasi jam rritur, si nëpër kohëra të mira ashtu edhe në ditë më të vështira. Unë gjithmonë do të jem mirënjohës që gruaja ime kishte kaq shumë vite për të njohur gjyshin tim dhe për mirësinë që ai i tregoi asaj”, u shpreh ai.

William tha se ai dhe Kate janë zotuar të ndjekin dëshirat e dukës dhe të mbështesin Mbretëreshën.

“Gjyshi im ishte një njeri i jashtëzakonshëm dhe pjesë e një brezi të jashtëzakonshëm. Catherine dhe unë do të vazhdojmë të bëjmë atë që ai do të dëshironte dhe do të mbështesim Mbretëreshën në vitet në vijim. Do të më marrë malli për gjyshin tim, por e di se ai do të dëshironte që ne të vazhdonim punën”, përfundoi William. /Lajmi.net/

Ngjarja paraprake

Memelli, sërish kundër Teutës

Ngjarja e ardhëshme

12 të infektuar me COVID-19 në Komunën e Suharekës, prin Budakova me 4 raste

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian