“Kasapi i Mariupolit”/ Ky është komandanti rus që urdhëroi bombardimin e fëmijëve – ja tmerret e tij

Gjeneral-koloneli rus, Mikail Mizintsev është i dyshuar se është organizatori dhe qëndron pas bombardimeve të pamëshirshme të Mariupolit, qytet ky në Ukrainë, i cili tani është shkatërruar ose dëmtuar deri në 90 për qind, sipas autoriteteve ukrainase.

Bombardimi i një materniteti në Mariupol dhe gjuajtja me gaz e fëmijëve në Siri janë disa nga tmerret e urdhëruara nga një kolonel i keq rus, shkruan mirror.co.uk, përcjellë “Bota sot”.

Gjeneral-koloneli rus, Mikhail Mizintsev është quajtur “kasapi i Mariupolit” pasi dyshohet se ai është organizatori i bombardimeve të pamëshirshme të qytetit.

Image

Zonat civile janë shënjestruar pa dallim nga artileria ruse gjatë rrethimit, me rreth 90 për qind të ndërtesave në qytet tani të dëmtuara ose të shkatërruara totalisht.

Mariupol ishte shtëpia e 400,000 njerëzve përpara se lufta të shpërthente më 24 shkurt dhe tani deri në 90 për qind e qytetit është shkatërruar ose dëmtuar.

Image

Gjeneral-koloneli Mikhail Mizintsev, Drejtor i Qendrës Kombëtare Ruse për Mbrojtjen, u zbulua si njeriu që mbikëqyr rrethimin e Mariupolit pasi lëshoi një kërkesë që forcat ukrainase të dorëzoheshin në fillim të kësaj jave.

Kol Mizintsev njihet zyrtarisht si drejtor i Qendrës Kombëtare Ruse për Menaxhimin e Mbrojtjes, dhe është akuzuar se qëndron pas bombardimeve të maternitetit si dhe granatimeve të një shkolle arti që po përdorej si strehë e banorëve për t’i ikur bombave ruse.

Sergey Bratchuk, një zëdhënës i administratës ushtarake të Odesës, akuzoi kolonelin gjakatar se urdhëroi disa sulme shkatërruese në Mariupol, të cilat kanë çuar në qindra vdekje të civilëve.

Image

Mizintsev ishte ai që urdhëroi avionët rusë të bombardonin një maternitet në fillim të këtij muaji, duke çuar në vdekjen e një gruaje shtatzënë dhe fëmijës së saj të palindur (foto më lart, pak para se të vdiste)

“Ai urdhëroi bombardimin e një materniteti, spitalit të fëmijëve, teatrit të dramës dhe shtëpive të civilëve. Të gjithë ata që i dorëzojnë armët i garantohet kalimi i sigurt nga Mariupol”, tha Bratchuk.

Qeveria ukrainase ka pohuar se përpjekjet për të krijuar korridore humanitare jashtë qytetit janë ndërprerë nga sulmet e ushtrisë ruse.

Image

Gjenerali gjithashtu mësohet të ketë urdhëruar bombardimin e një teatri që përdorej për të strehuar fëmijët – që kishte fjalën e shkruar në trotuar jashtë – duke vrarë një numër të panjohur njerëzish, që mendohet të jetë në qindra.

Olexander Scherba, ish-ambasadori i Ukrainës në Austri, e quajti Kol Mizintsev “Kasapi i Mariupolit”, teksa ndante një video të përgjuar mes tij dhe një oficeri të ri.

Në një përkthim të postuar në Twitter nga Scherba, kolonel Mizintsev duhet të quante një ushtar që nuk kishte veshur uniformën e tij “llum të rendit më të lartë”.

Ai është regjistruar duke thënë: “Pse nuk i është gjymtuar ende fytyra? Pse askush nuk i ka prerë veshët? Pse ky budalla nuk po çalë akoma?

“Natën, kur ai del jashtë, sulmues të panjohur e kërcejnë. Thjesht kërcejeni vazhdimisht, duke e rrahur në fytyrë me një shishe dhe më pas duke derdhur një litër tjetër në të”.

Image

Mariana Vishegirskaya u evakuua nga një maternitet në Mariupol me gjak në fytyrë pasi u bombardua nga Rusia.

Kolonel Mizintsev thuhet se ka orkestruar përfshirjen e Rusisë në Luftën Civile Siriane midis 2015 dhe 2016.

Forcat ruse kryen një sërë sulmesh ajrore, duke përfshirë rrethimin e Aleppos, që la të vdekur 1640 civilë.

Ka të ngjarë që oficeri i rangut të lartë ka luajtur një rol kyç në bombardimet e Alepos.

U raportua gjerësisht në atë kohë se trupat ruse përdorën municione thërrmuese dhe bomba fuçi në zonat e ndërtuara urbane në Siri për të shkaktuar viktima maksimale mbi civilët.

Image

Një burrë mban një fëmijë gjatë një evakuimi nga një maternitet i dëmtuar nga granatimet ruse në Mariupol, Ukrainë

Forcat qeveritare gjithashtu thuhet se hodhën klor në Aleppo në një seri sulmesh shkatërruese me gaz.

Në prill 2018, një sulm kimik u krye në qytetin sirian të Douma, duke vrarë pothuajse 50 njerëz dhe duke plagosur mbi 100 të tjerë.

Mariupol është në Ukrainën juglindore midis territorit të aneksuar të Krimesë dhe forcave separatiste të mbështetura nga Rusia në rajonin e Donbasit.

Image

Një grua ecën jashtë një materniteti që u shkatërrua pothuajse tërësisht nga sulmet ajrore ruse në Mariupol

Vendndodhja e Mariupolit si një qytet port në Detin e Zi është gjithashtu i rëndësishëm për ekonominë ukrainase si një central elektrik industrial. Mariupol prodhon çelik, riparon anijet dhe është përgjegjës për prodhimin e makinerive të rënda, jetike për përpjekjet luftarake të Ukrainës dhe ekonominë e saj. Nëse Rusia mund të kontrollojë vijën bregdetare të Detit të Zi, do të jetë në gjendje të ndërpresë tregtinë ukrainase./Bota sot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Chiara Ferragni flet pas operacionit të Fedez

Story i radhës

Bashkimi Evropian arrin akordin për heqjen e tarifave roaming deri në 2032

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish