Kanye West shpenzoi 12.5 milionë dollarë për fushatën e dështuar presidenciale

Reperi hargjoi shumën e madhe, ndërsa mblodhi vetëm dy milionë nga kontributet e jashtme.

Fushata presidenciale e Kanye West më 2020 i kushtoi reperit dhe stilistit gati 12.5 milionë dollarë nga paratë e tij, sipas një raporti të lëshuar nga Komisioni Federal i Zgjedhjeve, shkruan Daily Mail.

Artisti financoi vet shumicën e fushatës së tij, e cila filloi vetëm katër muaj para ditës së votimit, duke mbledhur vetëm 2 milionë dollarë për kontribuesit e jashtëm.

Kjo mungesë entuziazmi u transferua në kutinë e votimit ku West, 43 vjeç, fitoi 66,000 vota në të gjithë vendin, mesatarisht shpenzimet e fushatës së tij përfundimtare me gati 200 dollarë për votë.

Dokumentet përfundimtare të financave të reperit vijnë vetëm disa ditë pas konfirmimit të divorcit të tij me Kim Kardashian, një ndarje për të cilën disa burime thonë se u vu në lëvizje pasi West ndau detaje intime në lidhje me martesën gjatë fillimit të fushatës së tij më 4 korrik.

Në përgjithësi, fushata e West, ishte përqendruar  në platformën e tij në vlerat e krishtera, konservatorizmin fiskal dhe reformën e drejtësisë penale, përfundoi me 1.3 milionë dollarë në arkat e tij.

Fondet e West duken thjesht si qindarka krahasuar me Presidentin e tanishëm Joe Biden, i cili ishte në gjendje të grumbullojë më shumë se 1 miliard dollarë, ndërsa ish-Presidenti Donald Trump ngriti më shumë se 811 milionë dollarë.

Dokumentet tregojnë se shumica e fondeve totale të fushatës së West prej 14,538,989,74 $ shkuan për të paguar për ‘aksesin në votim’.

Nga 7.5 milionë dollarë të mbledhura, 1.28 milionë dollarë u paguan për Atlas Strategy Group, i cili drejtohet nga strategu republikan Gregg Keller, i cili thuhet se konsiderohej të drejtonte fushatën e Donald Trump më 2016.

Investimi nuk e ndihmoi fushatën të bënte shumë përparim, megjithatë. Në fund, reperi arriti vetëm në votim në 12 shtete.

Kostot e tjera të mëdha të fushatës përfshinin tarifat ligjore, prodhimin për videot në internet që ai përdori për të promovuar fushatën e tij dhe veshjet ‘Kanye 2020’.

Ngjarja paraprake

Ndeshje me bollëk në NBA

Ngjarja e ardhëshme

Derisa shumë kompani ankohen se COVID-19 ua ka vështirësuar jetën, e kundërta ka ndodhur me anijet transportuese – atyre u është katërfishuar puna

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian