Kalifornia me rekord dy-ditor të vdekjeve të koronavirusit

 Autoritetet shëndetësore të Kalifornisë raportuan të enjten një rekord total dy-ditor prej 1,042 vdekjesh nga koronavirusët ndërsa shumë spitale tendosen nën ngarkesa të papara, raporton AP

Uebfaqja e Departamentit të Shtetit të Shëndetit Publik renditi 583 vdekje të reja, një ditë pas 459 vdekjeve. Totali i mëparshëm rekord dy-ditor ishte 1,013 vdekje në fund të dhjetorit.

Numri i të vdekurve në Kaliforni që nga fillimi i pandemisë u rrit në 28,045.

Spitalet e shtetit po përpiqen të përgatiten për mundësinë që ata mund të duhet të sigurojnë kujdes për mungesën e stafit dhe shtretërve – dhe duke shpresuar se nuk do të bëjnë atë zgjedhje.

Shteti shmangu rritjen e rasteve për muaj me radhë, por tani virusi po del jashtë kontrollit atje dhe në të gjithë vendin pas mbledhjeve të festave të Falënderimeve që autoritetet thonë se përhapin shumë infeksione. Vetëm Arizona kryeson Kaliforninë në rastet për një banor.

Shteti këtë javë urdhëroi spitalet në zonat më të goditura të vonojnë shumë operacione elektive në mënyrë që të lirojnë hapësirën.

Ngjarja paraprake

Van de Beek këshillohet urgjentisht të largohet nga Manchester United

Ngjarja e ardhëshme

Hije dyshimi për skema korruptive në Vetting mbi shkarkimet dhe konfirmimet në detyrë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian