​Ka shkuar në 31 numri i të vdekurve nga shpërthimi i një cisterne nafte në Afganistan

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i një cisterne nafte në Afganistan arriti në 31 të hënën, thanë autoritetet.

Një cisternë nafte u përmbys dhe mori flakë në kalimin Salang të Afganistanit, e cila është e vetmja portë që lidh provincat veriore të Afganistanit me kryeqytetin Kabul.

Një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetit Publik të Afganistanit, Sharafat Zaman Amer, u tha gazetarëve se deri më tani 31 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, kanë vdekur dhe 37 të tjerë janë plagosur.

Incidenti ndodhi në provincën e Parwan vonë të shtunën.

Duke vënë në dukje se njerëzit janë ende të bllokuar nën rrënoja, Zaman tha se përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë duke vazhduar dhe se numri i viktimave mund të rritet.

Ndërsa tuneli Salang nuk ishte hapur ende për qarkullim, dëshmitarët okularë thanë se mes automjeteve të djegura në tunel kishte kamionë të ngarkuar me qymyr dhe se zjarri vazhdonte.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Serbia nuk mund t’i vjedhë pronat e Isa Boletinit. Mitrovica është e shqiptarëve!

Story i radhës

​Pesë arsye pse fëmijët tuaj refuzojnë ushqimin

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish