Ka filluar kampanja vetdijësuese për siguri në rrugë

Presidenti i FIA-s (Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit), Jean Todt, i cili njëherësh është edhe i Dërguari Special i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Sigurinë Rrugore, ka bërë apel të shtohet siguria në rrugë, duke parë numrin e madh të viktimave që kanë pësuar kohët e fundit. 

Letrën e presidentit Todt e ka pranuar edhe kryetari i FASK-ut (Federata e Auto Sportit e Kosovës), Nehat Çitaku, i cili po ashtu apelon për rritje të kujdesit gjatë pjesëmarrjes në trafik, duke qenë se edhe në vendin tonë situata në këtë drejtim nuk është aspak e mirë.

Më poshtë mund ta lexoni letrën e shkruar nga presidenti Todt:

Të nderuar,
Unë po ju shkruaj sot në lidhje me Fushatën Globale të Sigurisë Rrugore # 3500LIVES.
Me partnerin tonë JCDecaux, ne kemi prodhuar një baner të ri # 3500LIVES që do të plotësojë të 17 baneret ekzistuese. Duke sjellë së bashku garuesin e FIA-s në Formula 1 Mick Schumacher dhe kampionin botëror të çiklizmit 2020 Julian Alaphilippe, ai synon të rrisë ndërgjegjësimin midis llojeve të ndryshme të përdoruesve për nevojën për të shfrytëzuar rrugën në harmoni dhe sigurinë totale.

Sot, këmbësorët, çiklistët dhe motoçiklistët përbëjnë deri në 54% të të gjitha vdekjeve në trafikun rrugor, ndërsa personat që ndodhen në vetura deri në 29%. Në disa vende, mungesa e infrastrukturës së dedikuar siç janë korsitë e biçikletave ose motorëve, lë çiklistët dhe motoçiklistët të prekshëm nga ndikimi dhe dëmtimi. Në periudhën e pandemisë COVID-19, gjithnjë e më shumë njerëz kanë ngurruar të përdorin transportin publik dhe po zgjedhin mënyra alternative të transportit: ecje, çiklizëm, motoçiklizëm, duke përdorur motoçikleta… duke e bërë kështu nevojën për të shfrytëzuar rrugën edhe më të rëndësishme.

Duke u thirrur në “Ndaj Rrugën” dhe me mbështetjen e UCI (Federatës Ndërkombëtare të Çiklizmit), ne ftojmë të gjithë përdoruesit e rrugës t’i binden kufijve të shpejtësisë, të ngadalësojnë shpejtësinë në kushte të shikimit të zvogëluar, të sinjalizojnë paraprakisht qëllimet e tyre dhe të mbajnë një distancë të sigurt. Më konkretisht, ne inkurajojmë shoferët të jenë të vetëdijshëm për shtigjet e biçikletave dhe të sigurojnë një distancë të sigurt kalimi kur tejkalojnë çiklistët.

Ne gjithashtu nxisim çiklistët që të mbajnë një helmetë, sigurohuni që ata janë të dukshëm dhe të përdorin shtigjet e biçikletave kur është e mundur.
Ky baner i ri do të dalë zyrtarisht të Premten më 16 Prill, me rastin e Çmimit të Madh Emilia Romagna. Imola Circuit ka një vlerë të fortë simbolike për të dy Ambasadorët: është vendi ku Mick Schumacher do të drejtojë Grand Prix të tij të parë evropian të Formula 1 dhe ku Julian Alaphilippe u bë kampion bote në disiplinën e çiklizmit rrugor UCI në 2020.

Kjo pamje në natyrë do të plotësohet me materiale të tjera të fushatës: një video mesazh i përbashkët, të cilin mund ta gjeni këtu, mjete digjitale, një broshurë, lista, një faqe reklamimi që përmban të gjitha pamjet # 3500LIVES

Si President i FIA-s dhe i Dërguari Special i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Sigurinë Rrugore, unë e di se mund të llogaris në mbështetjen tuaj për të na ndihmuar të promovojmë këtë mesazh të sigurisë rrugore, së bashku me 20 ambasadorët tanë, dhe ta vendosim këtë çështje thelbësore në agjendën politike.
Me urimet e mia më të përzemërta për sigurinë dhe shëndetin tuaj të vazhdueshëm,
Sinqerisht i Juaji, Jean Todt FIA President United Nations Secretary-General’s Special Envoy for Road Safet.

Ngjarja paraprake

Diona Fona lanson këngën “Sheqer”, pjesë e klipit Andi Artani

Ngjarja e ardhëshme

Terroristët e YPG/PKK-së vrasin dy civilë në Siri

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian