Juventusi ndeshjen ndaj Napoilit po synon ta fitoj në tavolinë

Juventusi po përpiqet të detyrojë Napolin të humbasë ndeshjen e nesërme në Serie A me rezultat zyrtar 3-0, pasi napolitanët janë të ndaluar të udhëtojnë në Torino për shkak të kufizimeve të COVID.

Një betejë e madhe po shpërthen rreth protokollit, rregullave dhe rregulloreve, duke e vënë menjëherë në provë këtë sezon të parë pas-COVID në Serie A.

Ndeshja e së dielës në mbrëmje në Allianz Stadium të Juventusit nuk është shtyrë zyrtarisht ende, edhe pse Napoli është ndaluar të udhëtojë në Torino siç ishte planifikuar këtë mbrëmje.

Protokolli i Lega Serie A për rastet e COVID është i njëjtë me rregullat e UEFA-s, kështu që nëse një skuadër ka në dispozicion 13 lojtarë, përfshirë të paktën një portier, atëherë loja mund të vazhdojë.

Duke pasur këtë në mendje, Juventusi lëshoi një ​​deklaratë këtë mbrëmje, ku kërkon që ndeshje të zhvillohet në orarin e paraparë.

“Klubi i Futbollit Juventus njofton se ekipi i parë do të dalë në fushë për ndeshjen Juventus-Napoli nesër në 20:45, siç parashikohet nga kalendari i Ligës Serie A”, thuhet në njoftim.

Kjo në mënyrë efektive do të thotë që Juve nuk ka ndërmend të pranojë një shtyrje dhe dëshiron që Napoli të marrë pjesë ose të humbasë ndeshjen zyrtarisht.

Sidoqoftë, Napoli do të argumentojë se ata janë ndaluar nga ASL (autoriteti lokal shëndetësor) – që po i ndalon ata të udhëtojnë jashtë rajonit të Campania për të parandaluar përhapjen e COVID-in.

Ngjarja paraprake

Dy të vdekur dhe 24 të zhdukur nga përmbytjet në Francë dhe Itali

Ngjarja e ardhëshme

75 vjet jetë!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian