Jubileu i Platinit: Nga sjellja ‘e keqe’ e Princit Louis deri te çaji i mbretëreshës me ariun Paddington

Kanë qenë katër ditë të ngarkuara, por edhe argëtuese që shënuan shtatë dekadat e Mbretëreshës Elizabeth në fron.

Pati një paradë ushtarake, një shërbim special të Falënderimeve në Katedralen e Shën Palit dhe një koncert pop në Pallatin Buckingham. Festimet përfunduan të dielën me një kortezh spektakli dhe karnavalesh në Londër – si dhe festa në rrugë në të gjithë vendin.

Këtu janë momentet mbretërore më të paharrueshme nga Jubileu i Platinit.

1. Princi Louis vjedh vëmendjen

Festimet filluan të enjten me paradën Trooping the Color, për nder të ditëlindjes zyrtare të Mbretëreshës, duke sjellë turma të mëdha në sheshin Trafalgar të Londrës dhe The Mall nën rrezet e diellit. Edhe pse turmat u kënaqën kur panë mbretëreshën 96-vjeçare në ballkonin e Pallatit Buckingham, Louis katërvjeçar – djali i Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit – ishte ylli i vërtetë i ditës.

Teksa aeroplanët dhe helikopterët ulërinin në qiell, ai mbuloi veshët dhe dukej se lëshonte një ulërimë. Duke përshëndetur turmën dhe duke bërë mimika qesharake, princi argëtoi njerëzit dhe e vendosi veten në qendër të vëmendjes.

Gjatë angazhimeve të së dielës, i afërmi i tij Mike Tindall e mbajti nën vëzhgim.

2. Mbretëresha ndez një fener

Të enjten në mbrëmje, Mbretëresha ndezi një zinxhir dritash nga Kështjella Windsor në Pallatin Buckingham, ndërsa mijëra fenerë u ndezën në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Commonwealth. Feneri kryesor – skulptura Tree of Trees, që përfaqëson milionat pemë të mbjella në vitin jubilar – ndriçoi terrenin e pallatit.

Të tjerat u ndezën në vendet historike, në katër majat më të larta të Mbretërisë së Bashkuar dhe në të 54 kryeqytetet e Commonwealth. Historikisht, fenerët janë përdorur për komunikim në distanca të gjata dhe sot përfaqësojnë solidaritetin midis vendeve.

3. Duka dhe Dukesha e Sussex bëjnë daljen e parë zyrtare pas shumë kohësh

Princi Harry dhe Meghan nuk ishin parë së bashku në një event mbretëror që kur u larguan nga Britania e Madhe për në SHBA dy vjet më parë. Ata u panë për pak kohë në dritaren e një ndërtese me pamje nga Trooping the Color të enjten, por u shfaqën zyrtarisht kur arritën dorë për dore në Katedralen e Shën Palit, për një shërbim të veçantë për nder të Mbretëreshës. Dyshja mbretërore solli dy fëmijët e tyre me vete në Londër dhe thuhet se kishin qëndruar në një vilë në kështjellën Windsor. Kjo ishte hera e parë që Mbretëresha takoi stërmbesën e saj Lilibet, e cila festoi ditëlindjen e saj të parë të shtunën.

4. Mbretëresha pi çaj me ariun e preferuar të kombit

Mbretëresha 96-vjeçare bëri një paraqitje surprizë në një skeç të para-filmuar në Platinum Party – një koncert pop që mblodhi 22,000 fansa jashtë Pallatit Buckingham të shtunën mbrëma.

Në skenë, ajo takoi personazhin televiziv të fëmijëve për një çaj me krem, që doli jashtë kontrollit, pasi ariu po pinte drejtpërdrejt nga çajniku dhe e spërkati kremin në fytyrën e një këmbësori.

Paddington i tha mbretëreshës se gjithmonë mbante me vete një nga ëmbëlsirat e tij të preferuara: një sanduiç marmelatë. Duke buzëqeshur, Mbretëresha u përgjigj “po ashtu edhe unë”, përpara se të nxirrte sanduiçin e saj nga çanta.

Në një moment prekës, ariu e pa mbretëreshën në sy dhe tha: “Gëzuar Jubileun Zonjë. Dhe faleminderit. Për gjithçka.”

5. Princi i Uellsit falenderon ‘mamin’

Princi Charles i bëri një nderim personal nënës së tij dhe e falënderoi atë në emër të botës, pas koncertit. Duke qëndruar pranë gruas së tij, Dukeshës së Cornwall-it, ai filloi: “Madhëria juaj, mami”, duke marrë brohoritje nga turma prej 22,000 personash. “Ti qesh e qan me ne dhe, më e rëndësishmja, ke qenë aty për ne, për këto 70 vite”, tha ai.

Ngjarja e mbushur me yje paraqiti shfaqje nga grupi Queen, Duran Duran dhe Diana Ross dhe mblodhi mesatarisht mbi 11 milionë shikues në Mbretërinë e Bashkuar.

6. Mbretëresha shfaqet në ballkon për finalen e jubileut

Familja mbretërore u mblodh në ballkonin e Pallatit Buckingham, bashkë me Mbretëreshën. Për shkak të shqetësimeve për shëndetin e saj kishte pasur dyshime nëse ajo do të ishte atje. Si përfundim, ishte një paraqitje e shkurtër – ajo buzëqeshi dhe përshëndeti turmën përpara se të kthehej brenda dhe u prit me brohoritje të forta.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

ВО МЕСЕЦ МАЈ ПОВЕЌЕ ОД 46 МИЛИОНИ ЗАВРШИЈА КАЈ ИГРАЧИТЕ СО СУПЕР МИЛИОНЕР, МИЛИОНЕР И МИНИ ЏЕКПОТИТЕ

Story i radhës

Rusia e vendos gazetarin hulumtues në listën e të kërkuarve

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish