Jordanov: Niveli më i ulët historik i shpenzimeve kapitale

Shpenzimet kapitale janë rreth 5-6 % të buxhetit të planifikuar dhe nuk janë realizuar plotësisht, tha në paraqitjen e tij në emisionin “Gazeta Ekonomike” në Alsat, Ivan Jordanov nga VMRO DPMNE.

Ai tha se pavarësisht se qeveria shpërndan kartela pagese, ajo së pari duhet të mbështesë ekonominë.

“Edhe atë që e kanë planifikuan, nuk janë në gjendje ta menaxhojnë dhe realizojnë. Në një krizë të tillë ekonomike, nëse shpenzimet kapitale nuk janë ato që do të stimulojnë aktivitetin ekonomik, çfarë duhet të bëjmë, të shpërndajmë kartela? Ne nuk jemi kundër shpërndarjes së kartelave, por kjo duhet të jetë një gjë shtesë që qeveria duhet të bëjë” tha Minov.

Ngjarja paraprake

Joe Biden lë prapa Donald Trumpin në sondazhet në Florida

Ngjarja e ardhëshme

Vdes një vullnetar që mori pjesë në provat e vaksinave të Oksfordit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian