Johnson për Zelenskyn: Një nga udhëheqësit më të jashtëzakonshëm të kohëve të fundit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, e ka cilësuar si njërin nga udhëheqësit më të jashtëzakonshëm të kohëve të fundit presidentin ukrainas, Volodymr Zelensky.

“Mënyra se si ai është mbledhur – ai nuk ka mbledhur vetëm popullin e tij, ai ka mbledhur të gjithë botën – për kauzën e Ukrainës dhe ai na ka bërë të gjithëve të veshim flamuj të verdhë dhe blu dhe ka mobilizuar të gjithë në anën e tij”.

“Mendoj se për shkak se e ka përshkruar kaq qartë dhe shkëlqyeshëm dallimin midis së drejtës dhe së gabuarës në këtë rast, të gjithë mund të shohin se ky është një akt i pajustifikuar agresioni nga Putini”, tha Johnson në një intervistë për Skynews.

Më pas, Johnson u pyet nëse deklarata e Zelenskyt se miliona mund të vdesin nëse Perëndimi nuk vendos një zonë ndalim-fluturimi është e vërtetë.

“Unë mendoj se varet nga Putini, varet vetëm nga ai dhe vetëm ai. Të gjithë mund të shohin se gjërat nuk po përparojnë në mënyrën që ai shpresonte dhe basti i tij më i mirë mendoj se është të tërhiqet”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Garcia: Xavi na paralajmëroi për Galatasarayn

Story i radhës

Zbulohen emrat e artistëve shqiptarë që do të këndojnë në koncertin e Malumas

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish