Jeta private e presidentit rus Putin është e mbuluar me errësirë!

Krahasuar me burrështetastë shteteve të ndryshme, bile edhe të atyre të fuqishme, për të cilët dihet dhe ka njohuri bukur të shumta publiku për jetën e tyre private, për Presidentin rus Vladimir Putin, për shembull, dihet vetëm një gjë se ai për një vit fiton, bazuar me letrazyrtare, jo më shumë se një zyrtar suedez i paguar mirë. Megjithatë, të fshehura ka miliarda pasuri, sipas disa analistëve. Por si e mbron dhe si e fshehë vërtet pasurinë e tij , ky njeri kontravers dhe me plot të panjohura rreth aktivitetit të tij prapa skenës politike në të cilën ai është i angazhuar mbi dy dekada? Sytë e gjithë botës kanë qenë te presidenti rus Vladimir Putin që kur trupat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt. Jeta private e presidentit është kryesisht e mbuluar me errësirë ​​dhe në letër Putin ka një pagë vjetore në shumë rreth 160 mijë euro, si dhe një apartament në Shën Petersburg me madhësi 77 metra katrorë.

Putini merr “ gjithçka që ai dëshiron” !

Por disa vëzhgues, të cilët kanë ekzaminuar prej kohësh financat e liderit rus, deklarojnë se ai është në fakt një nga njerëzit më të pasur në botë. Pasuria e Vladimir Putin – sipasfinancierit Bill Browder, i cili ka një të kaluar si investitor në Rusi, bëri një llogaritje të përafërt të aseteve financiare të Vladimir Putin përpara një seance dëgjimore në Senat të vitit 2017. Ai më pas vlerësoi se Putini kishte një pasuri që arrinte afërsisht 200 miliardë dollarë. “Ne jemi shumë në veri të kësaj shume tani, edhe pse nuk kam bërë asnjë përpjekje për ta llogaritur atë tani,” tha Browder më herët në mars. Megjithatë, Putini dhe lidershipi i Kremlinit po mohojnë vazhdimisht pasuritë e presidentit. Putin merr “gjithçka që ai dëshiron”. Në fakt, Vladimir Putin, sipas Stefan Hedlund, profesor i kërkimit të Shtetit Lindor në Universitetin Uppsala, ka të ashtuquajturën “të drejtën e disponimit” mbi gjithçka brenda kufijve të Rusisë. – Ajo që Putini pretendohet se zotëron përmes bulevardeve nuk ka rëndësi për gjithçka që ai tregon, ai merr dhe nuk i intereson përtë tjerët çka thonë e për çfarë e “ akuzojnë”. Si president, ai mund t’i afrohet cilitdo oligarki dhe të thotë “tani po marr kompaninë tuaj të naftës ose pallatin tuaj” dhe më pas ai e merr atë, thotë Hedlund për gazetën suedeze Expressen.

Ku i fsheh paratë dhe pasurinë Putini?

Sipas ekspertëve, pasuritë e supozuara miliarda dollarësh të Vladimir Putin duhet të fshihen përmes sistemeve dhe zgjidhjeve të avancuara financiare. Ndër të tjera, disa njerëz, brenda rrethit më të ngushtë të Putinit, do të veprojnë si mburoja dhe do të jenë pronarë të kompanive dhe aseteve që në fakt i përkasin presidentit, siç raportoi ndër të tjera Yle më herët. Për shembull, pallati, i vendosur në Detin e Zi, i cili u veçua si i Putinit nga lideri i opozitës Alexei Navalny, do të jetë në pronësi të mikut të liderit rus Arkady Rotenberg në letër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rusia po bombardon të gjitha qytetet në Donetsk

Story i radhës

Grubi: Shqiptarët janë 29.5% ne Maqedoninë e Veriut sipas Regjistrimit 2021

Të fundit nga