Jep dorëheqje zv-këshilltari i Sigurisë Kombëtare pas trazirave në Capitol

Zëvendës-këshilltari i Sigurisë Kombëtare në SHBA, Matt Pottinger dha dorëheqjen të mërkurën pasdite në përgjigje të reagimit të Trump ndaj një turme mbështetësish të tij që shkelën Capitolin, raporton CNN, transmeton Gazeta Sinjali.

Pottinger u tha njerëzve se kishte shumë pak që ai të merrte
parasysh.

Disa nga ndihmësit kryesorë të sigurisë kombëtare të Trump –
përfshirë këshilltarin e sigurisë kombëtare Robert O’Brien – po konsiderojnë të
japin dorëheqjen pas përgjigjes së tij ndaj një dite kaos dhe dhune.

Zëvendës-shefi i stafit Chris Liddell po konsideron
gjithashtu dorëheqjen, sipas CNN.

Më herët të mërkurën, O’Brien ndërmori hapin e pazakontë për
të mbrojtur zëvendës-presidentin Mike Pence, pasi Trump është konsumuar nga
refuzimi i nënkryetarit për të bërë ofertat e tij në vend të turmës që theu
Capitol Hill. O’Brien tha se Pence tregoi guxim ndërsa Trump e shante atë.

“Sapo fola me zëvendës-presidentin Pence. Ai është një
njeri vërtet i mirë dhe i mirë. Ai shfaqi guxim sot siç bëri në Kapitol më 9/11
si një Kongresist. Jam krenar që shërbej me të”, tha O’Brien

O’Brien, Pottinger dhe Liddle nuk iu përgjigjën menjëherë
kërkesave për komente.

Presidenti është duke u kritikuar nga partia e tij për
reagimin e tij ndaj ngjarjeve të ditës, duke përfshirë zemërimin e mbështetësve
të tij dhe më pas justifikimin e trazirave të tyre në Capitolin e SHBA-së.

Më herët të mërkurën, Trump i tha një turme mbështetësish të
mbledhur në Elips pranë Shtëpisë së Bardhë se ai kishte në plan të marshonte me
ta në ndërtesën e Capitolit.

“Ne do të zbresim drejt Capitolit. Dhe ne do t’i
gëzojmë senatorët tanë të guximshëm dhe kongresmenëve dhe grave. Dhe ne ndoshta
nuk do të jemi duke brohoritur, aq shumë për disa prej tyre, sepse kurrë nuk do
të kthejnë vendin tonë me dobësi, duhet të tregosh forcë dhe duhet të jesh i
fortë”, tha ai në tubimin e tij në Ellipse.

Në fund të fundit Trump e anashkaloi marshimin, u kthye në
Shtëpinë e Bardhë me një SUV të blinduar dhe të uritur brenda.

Në një video të postuar në mediat sociale pasi turma pushtoi
Policinë e Capitolit dhe hyri në dhomat legjislative të vendit, Trump u përpoq
të ndjente ndjeshmëri me protestuesit bazuar në gënjeshtrat që ai kishte
përhapur në lidhje me një zgjedhje mashtruese.

“Unë e di dhimbjen tuaj. Unë e di që jeni lënduar. Ne patëm
një zgjedhje që na u vodh”, tha Trump në video.

“Ju duhet të shkoni në shtëpi tani. Ne duhet të kemi
paqe”, tha Trump, disa orë pasi u thyen dyert e ndërtesës së Capitolit,
nënkryetari i tij u evakuua dhe oferta të shumta të policisë u plagosën në
dhunën e turmës. “Ne duhet të kemi ligj dhe rregull”.

Trump, i cili provoi vitin e kaluar se ishte i etur për të
vendosur Gardën Kombëtare kur shpërtheu dhuna në qytete të tjera të SHBA,
fillimisht rezistoi duke e bërë këtë në Capitol Hill ndërsa turma zbriti.

Stafi i Shtëpisë së Bardhë u trondit dukshëm nga përgjigja e
Trump ndaj turmës që shkel Capitol Hill. Presidenti ishte entuziast i kufirit
për protestat dhe nuk donte t’i dënonte ato, thanë shumë njerëz.

Trump ra dakord të regjistronte një video të shkurtër vetëm
pasi shumë punonjës dhe ligjvënës të GOP e lobuan atë për të bërë një deklaratë
dhe Presidenti ofroi lavdërime dhe mirëkuptim për ata që kishin thyer
barrikadat e kaluara.

Pastaj pak kohë më vonë ai shkroi në Twitter duke i mbrojtur ata. Disa punonjës të lartë janë të habitur nga sjellja e tij, shkruan CNN.

/Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Ruçi, uron udhëheqësit e rinj të Kongresit të ShBA: Shqipëria, krenare dhe e përkushtuar për partneritetin strategjik me ShBA

Ngjarja e ardhëshme

Këto 2 shenja horoskopi kanë “talent” për të zgjedhur të dashurin e gabuar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian