Jeni beqar në këtë sezon festash? Zbuloni si ta shijoni

Jeni në tryezën e Krishtlindjeve me familjen tuaj, i rrethuar nga prindërit, vëllezërit e motrat, hallat dhe xhaxhallarët. Duket se të gjithë janë në çifte. Mezi po e prisje këtë darkë, por e kishe frikë… sepse e dije se halla jote do të ishte aty duke bërë pyetje të sikletshme si: “A je ende beqar?” Ky lloj komenti mund t’ju vërë në siklet dhe ju tërheq gjithë vëmendjen, duke ju bërë të dëshironi të zhdukeni. Ndoshta në fakt nuk e keni problem të jeni beqar gjatë pushimeve, por këto momente dhe pyetje ju bëjnë të ndiheni jo rehat sikur diçka ju mungon në jetën tuaj, edhe pse nuk është kështu.

A tingëllon e njohur sa më sipër? Ky skenar dhe ndjesi është mjaft i zakonshëm gjatë festave, sidomos në tubime të mëdha. Pavarësisht nëse jeni të lumtur, të trishtuar apo indiferentë ndaj të qenit i lirë gjatë pushimeve, ka shumë mënyra për të shijuar ‘kohën më të mrekullueshme të vitit’. 

Bëj udhëtimin që ke dashur gjithmonë të bësh

Një nga gjërat më të mira të të qenit beqar është liria për të bërë çfarë të duash, kurdo që të duash. Dhe kjo vlen edhe për planifikimin e pushimeve. Shpesh ka marrëveshje fluturimesh të minutës së fundit gjatë festave, veçanërisht nëse jeni duke fluturuar në festa si Krishtlindjet ose Viti i Ri.

Festoni me miq të tjerë beqarë

Edhe nëse nuk doni të dilni tani, a mund të shoqëroheni me njerëz të tjerë në një situatë të ngjashme? Nëse një miku juaj do të shtrojë një darkë festash, por gjithçka do të jetë çift dhe ju nuk jeni në humor për pyetje më të vështira, mund të lidheni me disa miq beqarë dhe të shkoni së bashku.

Nëse asnjë nga miqtë tuaj nuk do të organizojë një festë Krishtlindjesh, bëjeni vetë! Nuk është aq kërkuese sa tingëllon, veçanërisht nëse fokusoheni vetëm në meze dhe ëmbëlsira, me disa pije dhe kokteje festive.

Shijojeni kohën për veten tuaj

Në vend që të bëni pushime gjatë pushimeve, mund të vizitoni një vendqëndrim Wellness dhe të shijoni gjithë kohën që keni për veten tuaj. Si beqarë, mund t’i planifikoni ditët ashtu siç dëshironi.

Mund të shkruani një ditar, të vendosni disa qëllime, në fund të provoni meditimin ose jogën, të shikoni filma dhe seriale të reja, të ndryshoni dekorin e shtëpisë tuaj, të aplikoni për një punë të re nëse nuk jeni të kënaqur me situatën aktuale të punës dhe shumë të tjera, të cilat nëse keni qenë në një lidhje ka shumë të ngjarë që nuk do të jeni aq të motivuar për ta bërë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Qyteti i Kramatorskut në shënjestër të Rusisë

Story i radhës

Policia zbarkon në shtëpinë e Vis Martinajt

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish