Jeff Bezos, zotëria një trilion dollarësh

Një vit dramatik për shkak të pandemisë dhe gjithashtu për ndikimin ekonomik të infektimit planetar ishte 2020. Por magjik për Jeff Bezos. Dhe jo vetëm sepse makthi i koronavirusit ka zbrazur dyqanet dhe i ka dhënë krahë tregtisë elektronike, në të cilën Amazon i tij është udhëheqës i padiskutueshëm. Në një çerek shekulli që nga themelimi, Bezos ka transformuar një kompani të lindur për të shitur libra në internet në gjigandin botëror të tregtisë, tani gjithashtu një protagonist në shërbimet e IT (cloud computing), në ndihmën elektronike në shtëpi (Alexa), shtëpi (brava inteligjente dhe sisteme alarmi) dhe më shumë.

Në konkurrencë

Një zgjerim shumë i shpejtë që e bën Amazon të duket si një oktapod i aftë të mbytë sektorë të ndryshëm tradicionalë: ai shkreton rrugët e dyqaneve në qytete dhe ndonjëherë sillet me arrogancën e një monopolisti (grupi Bezos kontrollon pothuajse 40% të e-commerce në SHBA, por për disa produkte arrin deri në 74% të tregut).

Për më tepër: Amazon ka filluar të shesë mijëra produkte nën markën e vet, në konkurrencë me klientët që mbështeten në kanalin e vet të shpërndarjes. Konkurrencë e padrejtë, denoncon Bashkimin Evropian i cili ka hedhur në gjyq gjigantin Amerikan: Amazon shfrytëzon të dhënat e klientëve dhe favorizon produktet e saj. Bezos ka arritur të futet kudo, por jo në sektorin që është në krye të dëshirave të tij: kujdesin shëndetësor që në Amerikë thith pothuajse një të pestën e PBB-së dhe që, joefikas dhe i kompjuterizuar dobët, duket i gatshëm për revolucionin e tij teknologjik. Sidoqoftë, Jeff kishte nënvlerësuar rezistencën e burokracive dhe lobeve shëndetësore, si dhe ngurtësinë e regjimeve rregullatore.

Sfida

Pasi nisi dy vjet më parë një përpjekje për të hyrë në sektor duke krijuar sistemin e tij të kujdesit shëndetësor – Haven Healthcare – së bashku me bankën JP Morgan Chase dhe grupin financiar Berkshire Hathaway, ai nuk performoi mirë. Një dështim që nuk e ndaloi Bezos të bëhej njeriu më i pasur në botë, edhe pasi kishte shitur 38 miliardë dollarë të aseteve të tij pas divorcit nga gruaja, MacKenzie Bezos.

Një jetë e re

Me partneren e tij të re, Lauren Sánchez, Jeff kishte ndryshuar jetën: më shumë kohë kushtuar udhëtimeve dhe jetës sociale, sesa drejtimit të makinës gjigande (më shumë se një milion të punësuar dhe rreth 250 miliardë euro xhiro në vitin 2019), ku është president dhe drejtor ekzekutiv.

Shkurti kishte kaluar midis Parisit, New Yorkut dhe fermës së tij në Teksas. Por kur shpërtheu epidemia, ai e kuptoi se ky ishte momenti i tij: ai u zhyt përsëri me kokë në kompani duke shfrytëzuar rritjen e kërkesës së tregtisë elektronike, duke hyrë në tregun e ri të maskave dhe veshjeve anti Covid. Po kështu nisi sërish sfidën shëndetësore (duke filluar me shitjen e insulinës dhe hapjen e farmacive të veta në internet). Me koronavirusin, ka pasur sukses atje ku kishte dështuar më parë: eleminimin e barrierave të shumta rregullatore.

Shkurtesat e pranuara për shkak të nevojës për të trajtuar dhe administruar urgjentisht një vaksinë do të mbeten dhe do të hyjnë në fuqi edhe në sektorë të tjerë. Tregjet që kanë ngritur në qiell aksionet e Amazon janë të bindur për këtë, duke e bërë Bezos njeriun e parë në botë me pasuri më shumë se 200 miliardë dollarë.  

Sipas “Comparison”, një kompani që analizon perspektivat e zhvillimit të biznesit, Bezos në 2026 mund të kapërcejë momentin historik të njeriut një trilionë dollarësh. Së pari, megjithatë, ai do të duhet të përballet me proceset e Bashkimit Evropian dhe gjithashtu të Kongresit të SHBA i cili, pas shumë vitesh amnezie, në epokën e Biden duket i vendosur për të rigjallëruar legjislacionin e Antitrustit. / bota.al

Ngjarja paraprake

Agjenti i Hysajt flet hapur: Me 51% të mundësive nuk rinovon, kemi oferta nga jashtë për lojtarin

Ngjarja e ardhëshme

Media greke: Përparim Ademi ka kryer krime të rënda në Greqi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian