Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Tokyo

Japonia ka shpallur  gjendjen e  jashtëzakonshme në Tokio dhe tre prefekturat fqinje për të ndaluar përhapjen e  koronavirusit, pasi rastet e reja të përditshme u rritën duke shënuar një rekord prej më shumë se 7,000.

Qeveria tha se emergjenca njëmujore do të filloi nga 7 Shkurti në prefekturat Tokyo dhe Saitama, Kanagaëa dhe Chiba, duke mbuluar rreth 30% të popullsisë së vendit.

Kufizimet janë më pak të rrepta sesa ato të vendosura në të gjithë vendin në prill nën një emergjencë që zgjati deri në fund të majit, pasi qeveria kërkon të kufizojë dëmtimin e ekonomisë së tretë më të madhe në botë.

Masat përfshijnë mbylljen e restoranteve dhe bareve në orën 20:00,  puna nga shtëpia dhe kufizimi i grumbullimeve dhe ngjarje të tjera të mëdha.

Qeveria e Kryeministrit Yoshihide Suga po përpiqet të mposhtë virusin një herë e përgjithmonë ndërsa pret Olimpiadës e Lojrave Olimpike të shtyrë në verës.

“Pandemia globale ka qenë më e ashpër se sa prisnim, por unë shpresoj se mund ta kapërcejmë këtë,” tha Suga në një konferencë për shtyp.

Ngjarja paraprake

Media maqedone: Portieri i Shkëndijes i bashkohet Ballkanit 

Ngjarja e ardhëshme

U arrestua për kokainë, lirohet 50-vjeçarja nga Lezha

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian