Japoni, trashëgimtari i fronit lejon vajzën e tij të martohet me të dashurin e saj

Trashëgimtari i fronit japonez, Fumihito i lejoi vajzës të tij Mako (29) që të martohet me të dashurin e saj Kei Komuro (29) të cilin e ka njoftuar në fakultet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Princesha Mako dhe Komuro, i cili nuk ka gjak mbretëror, duhej të martohej që në vitin 2018 pas shpalosjes së fejesës së tyre.

Trashëgimtari i fronit japonez në adresimin para gazetarëve me rastin e ditëlindjes së tij të 55-të deklaroi se vajza e tij princesha Mako ka pranuar të martohet me Komuro-n.

“E miratoj martesën e tyre. Kushtetuta përcakton që martesa të bazohet në pëlqimin e ndërsjellë të të dyve. Nëse kjo është ajo që ata dëshirojnë vërtet, unë si prind e respektoj atë”, tha Fumihito.

Ai nuk specifikoi datën e martesës, ndërsa veçanërisht theksoi rëndësinë e mbështetjes së japonezëve për këtë martesë.

Dasma ishte shtyrë më parë për shkak të vështirësive financiare të nënës së Komuro-s, e cila duhej të shlyente borxhin ndaj ish të fejuarit të saj.

Komuro, i cili aktualisht po përfundon studimet pasuniversitare në Fakultetin e Drejtësisë në New York, vitin e kaluar tha se familja e tij nuk ka probleme financiare dhe se problemi i shlyerjes së borxhit ndaj ish të fejuarit të nënës së tij tani është zgjidhur.

Princesha Mako, vajza e madhe e princit Fumihito dhe princeshës Kiko, do të privohet nga statusi mbretëror kur të martohet, por megjithatë ajo mbetet në vendimin, i cili tani mbështetet nga babai i saj.. .

Ngjarja paraprake

Denoncimi i PD, Grida Duma: 1 vit vonesë për të marrë tenderat me 99% të fondit limit

Ngjarja e ardhëshme

Eni Koçi paralajmëron këngën “Lamtumirë”, zbulon datën e publikimit

të fundit nga

Tërmet në Tokio

Një tërmet me fuqi gjashtë ballë të shkallës Rihter goditi sonte bregdetin

AlbanianEnglishMacedonian