Janë regjistruar 194 raste të reja me Kovid-19, dy persona kanë ndërruar jetë, 158 janë shëruar

Shkup, 30 shtator 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit, janë kryer 1,697 teste, ndërsa janë regjistruar 194 raste të reja me kovid-19 në: Shkup-77, Kumanovë-9, Dibër-3, Shtip-5, Prilep-11, Tetovë-16, Strugë-3, Veles -5, Manastir-6, Ohër-2, Kavadar-3, Gostivar-5, Gjevgjeli-1, Strumicë-9, Kriva Pallankë-3, Radovish-6, Koçan-10, Probishtip-3, Berovë-1, Vallandovë- 3, Vinicë-3, Dellçevë-2, Sveti Nikollë-5, Kërçovë-2, Negotinë-1. Kanë vdekur dy pacientë në spital, njëri nga Prilepi (80 vjeç) dhe tjetri nga Velesi (54 vjeç).

Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar sot 158 pacientë të shëruar nga: Shkupi-33, Kumanova-8, Dibra-13, Shtipi-3, Prilepi-6, Tetova-29, Struga-2, Velesi-6, Manastiri-5, Ohri-1, Kavadari-8, Gostivari -5, Gjevgjelia-1, Strumica-14, Kriva Pallanka-2, Radovishi-1, Probishtip-1, Makedonski Brodi-4, Berova-5, Vallandova-1, Vinica-5, Kërçovë-5, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Numri i i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 17.977, numri i pacientëve të shëruar është 14.959, i të vdekurve është 739 ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend është 2.279. Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

•Shkup 7,025, aktive 727

• Kumanovë 1,764, aktive 181

• Dibër 286, aktive 31

• Shtip 1257, aktive 51

• Prilep 684, aktive 130

• Tetovë 1,442, aktive 146

• Strugë 672, aktive 50

• Veles 328, aktive 32

• Manastir 309, aktive 63

• Ohër 428, aktive 40

• Kavadar 239, aktive 42

• Gostivar 936, aktive 89

• Gjevgjeli 126, aktive 40 (8 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 17 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)

• Strumicë 251, aktive 149

• Kriva Pallanka 110, aktive 26

• Radovish 85, aktive 21

• Krushevë 20, aktive 1

• Koçani 363, aktive 162

• Probishtip 115, aktive 22

• Demir Hisar 61, aktive 2

• Makedonski Brod 93, aktive 8

• Pehçevë 44, aktive 3

• Berovë 104, aktive 32

• Vallandovë 35, aktive 24

• Vinicë 114, aktive 26

• Dellçevë 163, aktive 80 (35 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)

• Kratovë 25, 1 aktiv

• Sveti Nikollë 352, aktive 44

• Kërçovë 328, aktive 34

• Resnjë 164, aktiv e15

• Negotinë 54, aktive 7 (12 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet 1.697 janë bërë përmes ISHP-588, QSHP Shkup-88, Avicena-360, Biotek-158 ASHAM-118, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -110, Sistina me metodën PCR -117, laboratori Laor- 56, Mjekësia Ligjore -15, QSHP Manastir-54, Klinika e Sëmundjeve Infektive-7, KGJO-25, Sinlab-15. Deri më tani, janë kryer gjithsej 188.777 testime të Kovid-19 në vend. Nuk ka testime nëpërmjet skriningut.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar 10 pacientë. Gjithsej të hospitalizuar janë 76 pacientë. Në mbështetje oksigjeni janë 38 pacientë, nuk ka pacientë në respirator.

Në spitalin në Kozle të hospitalizuar janë dy fëmijë dhe dy nëna pozitive me Kovid-19, ndërsa katër fëmijë dhe tre nëna dyshohet se janë pozitivë në virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar dy pacient, ndërsa gjithsej të hospitalizuar janë 29 pacientë. Në respirator janë pesë pacientë.

Në spitalin në Manastir janë të hospitalizuar 20, ndërsa në spitalin në Shtip janë të hospitalizuar 44 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë të hospitalizuar 175, pacientë pozitivë dhe të dyshimtë në Kovid-19.

Raste aktive nëpër komuna sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen nëpër komuna në Shkup):

• Çair – 56

• Gazi Babë – 85

• Aerodrom – 115

• Karposh – 95

• Qendër – 105

• Kisella Vodë – 90

• Gjorçe Petrov – 53

• Butel – 29

• Shuto Orizarë – 17

• Studeniçan – 7

• Saraj – 14

• Haraçinë – 5

• Ilinden – 32

• Sopishtë – 3

• Çuçer Sandevë – 5

• Petrovec – 5

• Zelenikovë – 2

• Të huaj – 7

• Të papërcaktuar – 1. mb/

Ngjarja paraprake

Dhurohen 250 pajisje shkollore dhe 151 tabletë për nxënësit në Prizren

Ngjarja e ardhëshme

U transferua në Katar këtë vit, Juventusi shkeli rregullat e OKB-së me koreanoveriorin Han!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian