Janë paralajmëruar 16 padi për objektet hotilerike, organizohen dasma, nuk respektohen protokollet dhe orari i punës

Shkup, 4 tetor 2020 (MIA) – Të paktën 16 denoncime, padi penale,ose kundërvajtje me urdhër pagesa, do të parashtrohen nga Inspektorati i tregut kundër objekteve hoilerike në Shkup, Tetovë dhe Strumicë, pasi gjatë inspektimeve natën e kaluar zbuluan shkelje të protokolleve dhe masave të mbrojtjes nga Kovid-19, si dhe tejkalimi i orëve të punës, deklaroi për MIA-n drejtori i inspektoratit të tregut Stojko Paunovski.

Krahas ndalimit për organizimin u zbuluan ceremoni të dasmave në shtatë objekte, u bënë procesverbale dhe në tre ditët e ardhshme do të merren masa për të ngritur padi penale. Konkretisht, do të dënohen restorante në Strugë për organizimin e dy dasmave në katet e poshtme dhe të sipërme, një nga Strumica, dhe do të ketë sanksione për dy dasma në restorante në Tetovë dhe katër në Shkup.

Paunovski, ndër shembujt e mosrespektimit të masave, tha se përkundër faktit që inspektorët mbrëmë në një lokal të Shkupit paralajmëruan shefin se ai duhet të lëvizte tavolinat dhe ai e bëri atë para tyre, pasi ata u larguan përsëri ishin vendosur shtatë ose tetë persona në tryezë. Ata gjithashtu informuan policinë, e cila më pas ndërhyri dhe do të ketë padi penale kundër restorantit. Padi penale, njoftoi Paunovski, përsëri do të ketë për një diskotekë në Strumicë, ku natën e kaluar gjithashtu kishte organizuar aheng dhe është bërë procesverbal.

Njëzet ekipe inspektimi dje kryen kontrolle në të gjithë vendin dhe siç thotë Paunovski, diku respektohen protokollet, diku ka devijime të vogla dhe ato raste kalojnë me paralajmërime.

“Njëzet deri në 30 objekte hotelierike po prishin reputacionin e të gjithë industrisë së hotelierisë, dhe kështu shtetin që nuk mund të merret me to. Ata mendojnë se mund të shkelin protokollet dhe ligjet”, thotë Paunovski dhe thekson nevojën e ndërgjegjësimit të vizitorëve për objektet për respektimin e masave sepse inspektorati mund të veprojë vetëm kundër personave juridikë. sn/

Ngjarja paraprake

KB Feronikeli ka prezantuar dëshmi për përmbushjen e kushteve

Ngjarja e ardhëshme

Zëdhënësi i Metës i reagon ashpër Ramës: Respekto marrëveshjen e 5 qershorit Profet i Kokoshkave!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian