James Martin – aktori i parë me sindromën Down që fitoi një çmim “Oscar”

Kur lindi James Martin, mjekët u thanë prindërve të tij se ai mund të mos fliste kurrë.

Megjithatë, ai jo vetëm që mësoi të fliste, por 31 vjet më vonë, në ditëlindjen e tij, eci në skenën më të madhe të Hollivudit për të marrë Oscarin e tij për Filmin më të Mirë të Shkurtër Live Aksion, “An Irish Goodbye”.

James u bë aktori i parë me sindromën Down që fitoi një çmim Oscar. Dhe, si qershia mbi tortë, i gjithë publiku i këndoi atij “Happy Birthday”.

Babai i James Martin , Ivan Martin është shumë krenar për djalin e tij dhe zbuloi se ai bën gjithçka me shumë dëshirë dhe është shumë i lumtur që përpjekjet e tij kanë dhënë rezultat.

“Njerëzit janë shumë të mirë për të thënë, ‘Nuk mund ta bësh këtë, dhe nuk mund ta bësh atë’… Ai e ka bërë dhe e bën vazhdimisht”, tha ai.

Martin është personi i parë me sindromën Down që fiton jo vetëm një BAFTA, por edhe një Oscar, dhe ai është shumë krenar për veten.

“Nuk ka rëndësi nëse keni sindromën Down , për sa kohë që jeni duke bërë atë që bëni. Unë bëj ç’të mundem për të qenë qesharak”, tha ai.

Edhe e dashura e tij e mbështet dhe thotë se fitorja ishte një moment magjik.

“Kjo tregon për të gjithë se po ndryshon mentalitetin tuaj se si njerëzit me aftësi të kufizuara mund të arrijnë aq shumë sa munden të gjithë të tjerët“, tha ajo .

Bashkëpunëtorët dhe menaxheri i tij në Starbucks janë shumë krenarë për Martinin dhe suksesin e tij në aktrim dhe për ta mbështetur atë, postera u vendosën në dyqanet e qytetit të zinxhirit të kafesë. Megjithatë, babai i Martin zbuloi se pavarësisht famës, ai nuk e sheh djalin e tij të lërë punën e tij shpejt si banakier.

Atje, Martin bënte të gjitha llojet dhe e shijonte çdo moment të kaluar atje. Ky ishte një hap i madh për të, pasi më vonë ai arriti të merrte rolin kryesor në “Ups and Downs”, duke luajtur së bashku me aktoren Susan Lynch.

Martin më pas mori një rol në serialin “Marcella”, por roli i tij në “An Irish Goodbye” , i dha atij një BAFTA dhe një Oscar. 

Story i mëparshëm

​LVV: Radomiroviq s’ka qenë në luftë, zgjedhjet në veri vetëm përmes peticionit

Story i radhës

​“Rana e hedhun”, magjia e natyrës që frymëzon turistët

Të fundit nga