Ja çfarë ndodhi brenda natës në Ukrainë

Gjatë natës, Ukraina ka pohuar se forcat ruse kanë kapur shoferët e autobusëve dhe punonjësit e shpëtimit, pasi Presidenti Velenskyy është emëruar lideri më i madh në Evropë.

Ja çfarë duhet të dini:

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy është votuar si personi më i fuqishëm në Evropë në një sondazh

Zelenskyy i tha parlamentit italian të martën se vendi i tij ishte në prag të mbijetesës së luftës me Rusinë;

Ukraina pretendon se 220 trupa ruse nga një njësi ‘refuzojnë të marrin pjesë në pushtim’;

Zyrtarët amerikanë besojnë se fuqia e forcave ruse ka rënë nën 90% për herë të parë;

Zëvendëskryeministri i Ukrainës thotë se 11 shoferë autobusi dhe katër punonjës shpëtimi janë kapur nga forcat ruse;

Një total prej 12,400 vizash janë lëshuar për refugjatët ukrainas sipas skemës së familjes në Ukrainë të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar;

Ministria e Jashtme e Ukrainës pretendoi se mijëra fëmijë ukrainas ishin larguar “ilegalisht” nga rajonet lindore të Donetskut dhe Luhanskut;

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bitcoin and Ethereum Correct Gains, ETC Outperforms

Story i radhës

BE është koha që edhe në proceset politike ta aplikoni drejtësinë

Të fundit nga