Izraeli miraton ligjin e ri, “zinxhirë elektronik” për të gjithë ata që karantinohen për shkak të COVID-19

Parlamenti izraelit ka miratuar ligjin i cili rekomandon bartjen e një “zinxhiri elektronik të dorës”, për të gjithë ata që hyjnë në Izrael dhe që duhet të futen në karantinë për shkak të COVID-19.

Sipas ligjit të ri, personat që dërgohen në karantinë në shtëpi duhet të bartin “zinxhirin” për përcjellje, me qëllim që sigurohet sa më mirë respektimi i masave anti-COVID.

E nëse dikush refuzon, duhet të futet në karantinë në hotelet që mbikëqyren nga zyrtarët shtetërorë. Megjithatë ky ligj ka hasur në kritika të ashpra edhe në mesin e deputetëve – sidomos të atyre të partive opozitare që konsiderojnë se po cenohet privatësia e qytetarëve.

Ndërkohë Gjykata ka zbutur një sërë masazh siç edhe kufizimi i hyrjes dhe daljes së shtetasve izraelit nga vendi, duke vlerësuar se këto kufizime ishin të kundërligjshme. 

Ngjarja paraprake

Pas debatit të djeshëm në emision, Elvisi ka për të dhënë diçka për Antonelën ‘thumbon’ edhe Arian Konomin

Ngjarja e ardhëshme

Shpërthim tek zona e Liqenit të Thatë, policia jep detajet e para

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian