Izraeli arreston udhëheqësin e lartë të Hamasit në Ramallah

Izraeli sot ka arrestuar një udhëheqës të lartë të grupit palestinez Hamas në Bregun Perëndimor nën okupim, bëjnë të ditur mediat lokale palestineze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Uebfaqja palestineze e lajmeve Donia al-Watan raportoi se forcat izraelite arrestuan 64-vjeçarin Hasan Yousef në shtëpinë e tij në qytetin Beitunia në perëndim të qytetit Ramallah.

Autoritetet izraelite lëshuan Yousef-in në korrik pasi ai u burgos për 15 muaj.

Yousef kaloi gjithsej 21 vjet në burgjet izraelite, kryesisht pa gjyq nën politikën e ndalimit administrativ të Tel Avivit.

Ai ishte i përfshirë në mënyrë aktive në një afrim të fundit midis dy partive rivale palestineze, Hamas dhe Fatah.. .

Ngjarja paraprake

Erdoğan: Lufta do të vazhdojë derisa Karabaku të çlirohet nga pushtimi armen

Ngjarja e ardhëshme

KSHPK me iniciativë për Ligj të ri për Agjencinë e Zbulimit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian