Italia merr 100 mijë doza më pak se që pritej të vaksinës kundër COVID-19

Sipas marrëveshjes, Italia duhet të marrë 470,000 doza të vaksinës Pfizer çdo javë.

Italia mori 100,000 doza më pak të vaksinës Pfizer / BioNTech sesa pritej këtë javë, tha zyra përgjegjëse për shpërndarjen e vaksinave të vendit të mërkurën për CNN.

Sipas marrëveshjes midis BE dhe kompanive të vaksinave, Italia duhet të marrë 470,000 doza të vaksinës Pfizer çdo javë.

Këtë javë ajo mori vetëm 370,000 doza.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të vendit, Italia deri më tani ka administruar gati 250,000 inokulime, që është 54.1% e dozave që ka marrë këtë javë.

Vendet e Bashkimit Evropian po hapin programet e tyre të vaksinave, por shumë janë kritikuar për fillimin e ngadaltë të pajisjeve.

Ngjarja paraprake

Aventura e Pochettinos do të nisë menjëherë me telashe

Ngjarja e ardhëshme

Këshilli Bashkiak i bashkohet nismës për mbjelljen e pemëve të reja

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian