Italia do të strehojë refugjatët ukrainas në pronat e konfiskuara nga mafia

Në një intervistë me Corriere della Sera të premten, ministrja e brendshme Luciana Lamorgese tha se refugjatët ukrainas do të strehoheshin në 283 prona të sekuestruara nga organizata kriminale, shkruan The Guardian

Lamorgese tha se 28,000 refugjatë ukrainas kishin mbërritur deri më tani në Itali, shumica gra dhe fëmijë. Refugjatët do të kenë gjithashtu askese në kujdesin shëndetësor, fëmijët do të kenë mundësi të shkollohen dhe të rriturit do të kenë leje të punojnë.

Ndër fëmijët që kanë mbërritur në Itali është Sofia, e cila mbeti jetime pasi motra e saj, Polina motra e saj dhe prindërit u vranë nga forcat ruse.

Vëllai i saj vdiq në spital. Sofia është shtruar në spitalin San Raffaele të Romës në  gjendje të rëndë, thanë mjekët. Në Itali ndodhet edhe gjyshja e saj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Eliza Dushku e ftuar në Shtëpinë e Bardhë, zbulon arsyen domethënëse, takohet me Biden

Story i radhës

Komisioni Komunal për ndryshimin dhe plotësimin e statutit të Komunës mbajti mbledhjen e parë të rregullt

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish