Itali: Moshave mbi 50 vjeç u kërkon vaksinimi për të vazhduar punën

Të gjithë punonjësit në Itali mbi moshën 50 vjeç tani janë të detyruar të tregojnë dëshmi të vaksinimit ose shërimit nga Covid-19 brenda gjashtë muajve të fundit për të shkuar në vendin e tyre të punës.

Vendimi u njoftua në fillim të janarit, kur infeksionet ditore ishin rreth 200,000 në ditë dhe spitalet ishin nën presion, dhe hyri në fuqi të mërkurën.

Vaksina u bë gjithashtu e detyrueshme për moshat mbi 50 vjeç më 8 janar.

Nga 2.4 milionë njerëz mbi moshën 50 vjeç që nuk ishin vaksinuar në atë datë, rreth 1.7 milionë janë ende të pavaksinuar, sipas Ëired Italia.

Punëtorët e moshës mbi 50 vjeç përbëjnë 8.8 milionë të popullsisë.

Italia ka ndër rregullat më të rrepta të Covid-19 në Evropë dhe po i lehtëson ato ngadalë, për shembull  kërkesa për të veshur maska ​​​​jashtë u hoq të premten e kaluar.

Por Matteo Salvini, kreu i Lidhjes, partia e ekstremit të djathtë që është pjesë e koalicionit të gjerë të kryeministrit Mario Draghi, po bën presion që të gjitha kufizimet të hiqen në mars.

“Ne nuk mund të jemi ata me më shumë rregulla,” tha ai.

Infeksionet kanë rënë ndjeshëm në javët e fundit, me 28,630 të regjistruar të hënën, dhe shtrimet në spital kanë rënë. Sidoqoftë, Italia ende po regjistron një shkallë vdekjeprurëse kokëfortë të lartë, me 281 vdekje të tjera të raportuara të hënën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Microsoft rikthen punonjësit në zyra

Story i radhës

Kur je vonë, nuk mungon koha, por kapaciteti prodhues

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish