Ish-ushtari i UÇK-së, Uk Lushi me një video kujton kohën e luftës në Kosovë

Ish luftëtari i UÇK-së, nga Batalionit Atlantiku i përbërë nga shqiptarë të ardhur SHBA, Uk Lushi, ka kujtuar kohën luftës në Kosovë, duke përcjellur një mesazh.

Ai në Facebook ka publikuar një video-incizim të bërë gjatë pranverës së vitit 1999, ka treguar bashkëluftëtarët e tij, që kishin marr rrugë nga përtej Atlantiku për t’i dalë zot atdheut.

Postimi i plotë:

Kur me qindëra-mijëra iknin, disa qindra shkonim drejt parzmoreve të ushtarëve serbo-jugosllav.

Historia nuk mund ndryshohet. Të gjithë kemi histori. Pa pranim të historisë nuk ka të ardhme.

Nuk e dija që ekzistonte, sepse nuk është dalë për 21 vite, por sonte ma dërgoi dikush me këtë mesazh:

LIRIA KA EMËR DHE ATA QË E HARROJNË APO NUK E RESPEKTOJNË HISTORINË RREZIKOJNË T’U PËRSËRITET HISTORIA SI TRAGJEDI.

#LiriaKaEmer
#FreedomHasAName /Lajmi.net/

https://www.facebook.com/uklushi/videos/10219986113505603/?t=99

Ngjarja paraprake

685 gjoba për mosmbajtje të maskës mbrojtëse

Ngjarja e ardhëshme

Barcelona e prek fundin, më e dobëta e 25 vjetëve të fundit

të fundit nga