Ish-presidenti i Perusë ndalohet të mbajë poste për 10 vjet pasi mori vaksinën pa radhë

Ish-presidenti peruan Martín Vizcarra është ndaluar të mbajë funksione publike për 10 vjet në një votim unanim nga kongresi i vendit pasi ai dyshohet se mori pa radhë vaksinën anti-COVID, përcjellin mediat e huaja.

Vizcarra u shpall fajtor për ndikim të paligjshëm, bashkëpunim dhe deklarime të rreme në lidhje me skandalin e vaksinave VIP të Perusë, që pa shumë ministra dhe zyrtarë publikë të merrnin vaksinat Sinopharm para se ato të ishin në dispozicion për qytetarët në vend.

Kongresi miratoi ndalimin e tij të përkohshëm nga postet publike me 86 vota pro dhe asnjë kundër.

Kongresi skualifikoi gjithashtu ish-ministrin e Shëndetësisë, Pilar Mazzetti, nga mbajtja e funksioneve publike për tetë vjet; dhe ish-ministren e Jashtme, Elizabeth Astete, për një vit.

Të dy ish-ministrat morën vaksinën dhe dhanë dorëheqjen gjatë skandalit të mëvonshëm. Sidoqoftë, të tre kanë mohuar të kenë përdorur pozicionet e tyre për të marrë qasje të hershme në vaksina.

Vizcarra tha në shkurt se ai dhe gruaja e tij u inokuluan në tetor të vitit të kaluar si vullnetarë për gjyqin në Sinopharm (1099.HK) në Peru – një pretendim që universiteti që priti gjyqin e mohoi.

Ish-presidenti erdhi në detyrë në mars 2018 me një premtim për të frenuar korrupsionin endemik në zyrat publike dhe drejtoi vendin derisa u largua nga Kongresi në nëntor të vitit të kaluar për akuza të veçanta korrupsioni, të cilat ai vazhdon t’i mohojë.

Ai fitoi një vend në Kongres pas zgjedhjeve në Peru në fundjavë, pasi kishte marrë numrin më të lartë të votave për çdo ligjvënës, post që tani do ta lirojë./Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Grushte dhe shqelma në Kosovë, ky është turpi

Ngjarja e ardhëshme

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian