Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se Rusia bëri “një gabim të madh” duke pushtuar Ukrainën

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se nuk kishte asnjë justifikim për “mospërfilljen brutale” të ligjit ndërkombëtar nga Rusia në nisjen e pushtimit të saj në Ukrainë.

Sulmi ndaj Ukrainës ishte një gabim i madh nga ana e Rusisë dhe një shkelje objektive e të gjitha rregullave të së drejtës ndërkombëtare dhe gjithçka që na lejon të jetojmë së bashku në paqe në Evropë”, tha Merkel në një intervistë me gazetarin gjerman Alexander Osang, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Nëse kalojmë nëpër shekuj dhe themi se cila pjesë e territorit i përket kujt, atëherë do të kemi vetëm luftë dhe kjo është absolutisht e papranueshme”.

Merkel tha se nuk e qortoi veten se “nuk u përpoq mjaftueshëm” për të parandaluar veprimet e Rusisë në vitet para pushtimit të 24 shkurtit.

Është një trishtim i madh që nuk pati sukses, por nuk e fajësoj veten tani që nuk u përpoqa”, tha ajo.

Fqinjët e Rusisë dhe Evropës kushtëzuan disa marrëdhënie, tha Merkel.

Ukraina dhe NATO: Merkel tha se ishte e bindur se çdo plan për ta bërë Ukrainën një kandidate për anëtarësim në NATO gjatë kohës së saj në detyrë do të ishte e barabartë me një shpallje lufte, nga këndvështrimi i Putinit.

Merkel tha gjithashtu se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është “jashtëzakonisht i guximshëm në luftën e tij kundër korrupsionit”, por “në atë kohë Ukraina ishte një vend i dominuar nga oligarkët”, gjë që do ta kishte penguar atë të anëtarësohej në NATO.

Dhe kjo është arsyeja pse unë isha rreptësisht kundër”, shpjegoi ajo.

Merkel gjithashtu tregoi respekt për “vullnetin” e Zelensky për të luftuar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të kujdesni për pjesët intime të trupit

Story i radhës

Kulti i individit i dëmshëm për shtetin, rrënues për demokracinë!

Të fundit nga

Jep dorëheqje Rrahman!

Greva në arsim e zgjatur për pesë javë përfundoi pa asnjë rezultat për mësimdhënësit; nxënësit humbën

AlbanianMacedonianEnglish