Ish-gjenerali ukrainas: Vendi ynë duhet të përgatitet për një luftë të gjatë me Rusinë

Një gjeneral ukrainas në pension, Serhii Krivonos, ka paralajmëruar se pushtimi rus pritet të zgjasë në kohë dhe nuk do të përfundojë së shpejti.

Krivonos tha se Rusia do të vazhdojë të përparojë, mobilizojë dhe trajnojë njerëzit e saj.

“Një nga gabimet e gjashtë muajve të fundit është se ne dëgjojmë në shtyp një nënvlerësim të armikut dhe na jepet informacioni se vetëm alkoolistët dhe të varurit nga droga po luftojnë kundër nesh”, i tha ai transmetuesit ukrainas Espreso TV.

“Ndërkohë, për ta shkatërruar atë, ne duhet të kemi një ushtar ukrainas të stërvitur dhe të armatosur, i cili di qartë se si të shkatërrojë armikun. Ata mobilizuan 300,000 dhe janë ende në gjendje të mobilizojnë 300,000 [ose] gjysmë milioni të tjerë,” tha ai.

Gjenerali në pension tha se taktika e Rusisë është të ndot territorin e Ukrainës me “kufomat e veta”.

“Në zona të caktuara kjo rezulton që ata të hedhin aq shumë fuqi punëtore, pavarësisht nga viktimat, sa që ne ose nuk kemi municion ose armë të mjaftueshme për t’i shkatërruar,” tha ai.

“Ne duhet të përgatitemi për një luftë të zgjatur dhe ajo nuk do të përfundojë në shkurt ose mars të vitit të ardhshëm”, shtoi ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Serbia po përgatitet për luftë? Zhvendos artilerinë 2km larg pikës kufitare me Kosovën (FOTO )

Story i radhës

​Cher mburret me unazën që mori nga një partner 40 vjet më i ri

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish