Ish-gjenerali australian tregon katër opsionet: Kështu Ukraina mund ta mposhtë ushtrinë ruse

Ish gjenerali dhe strategu ushtarak australian, Mick Ryan është i sigurt se Ukraina mund ta fitojë luftën kundër Rusisë. Prandaj, ai ka hartuar katër skenarë që mund të çojnë forcat e armatosura të Ukrainës drejt fitores.

Rreth shtatë javë më parë, Rusia filloi një luftë brutale agresioni kundër Ukrainës – pa fund në horizont. Pyetja e madhe që të gjithë po i bëjnë vetes është: Çfarë vjen më pas? Në fund të fundit, luftimet e ashpra në Ukrainën lindore duket se nuk po pakësohen. Rusia së fundmi njoftoi një ndryshim strategjie dhe zhvendosi trupat e saj atje nga pjesë të tjera të vendit, shkruan media zvicerane, Blick, përcjellë “Bota sot”.

Image

Ish-gjenerali dhe strategu ushtarak australian, Mick Ryan ka përshkruar katër skenarë që forcat ukrainase kanë tani për të mundur Rusinë.

Ish-gjenerali dhe strategu ushtarak australian, Mick Ryan ka vendosur tani katër opsione në Twitter, që sipas tij, forcat e armatosura ukrainase tani duhet të parandalojnë një fitore ruse apo edhe t’i mposhtin ato.

 

Opsioni 1: Veprim i thjeshtë mbrojtës

“Ukraina do të mbronte kështu zonat që ajo tashmë i kontrollon në Ukrainën lindore. Përveç kësaj, ata do të mbronin hapësirën e tyre ajrore dhe do të sulmonin tërheqjet ruse”, shkruan Ryan.

Sipas Ryan, ky opsion është një “strategji e thjeshtë e mbrojtjes”. Megjithatë, ajo ka rezultuar efektive në të kaluarën. Megjithatë, strategjia ka një kapje.

Për shkak se është thjesht pasive, Rusia gjithmonë mund të sulmojë përsëri ose e para. Prandaj, Ukraina do të duhet të reagojë vazhdimisht ndaj sulmeve ruse pa qenë në gjendje t’i kryejë ato vetë.

Për më tepër, për shkak se kufiri rus është më afër dhe Rusia tashmë kontrollon zonat në Ukrainën lindore, Rusia do të kishte një avantazh kyç që e bën opsionin jo tërheqës për Ukrainën.

Opsioni 2: Mbroni në jug dhe rikuperoni në lindje

Në këtë skenar, Ukraina do të bëhej shumë më aktive. Për Ryan, kjo do të thotë që ushtarët në lindje dhe veri-lindje do të nisnin ofensiva individuale për të rimarrë zonat e pushtuara nga rusët. Në jug, nga ana tjetër, Ukraina thjesht do të mbronte territorin e saj.

Opsioni 3: Ofensiva ukrainase në verilindje, lindje dhe jug

“Një strategji e tretë ukrainase mund të jetë kryerja e ofensivave të njëkohshme në verilindje, lindje dhe jug për të rimarrë territorin e pushtuar që nga 24 shkurti”, tha Ryan.

Megjithatë, ish-gjenerali e konsideron këtë opsion si mjaft kompleks, pasi do të kërkonte një sasi të madhe mbështetjeje zjarri, logjistike dhe mbështetje ajrore për tre operacione të tilla të njëkohshme.

Ashtu si opsioni i dytë, skenari i tretë është fyes.

“Operacionet sulmuese janë shumë më të vështira për t’u planifikuar, komanduar dhe mirëmbajtur sesa operacionet mbrojtëse”, thotë Ryan, duke u nisur nga përvoja personale.

Image

Ryan është optimist: “Deri më tani, të gjitha vendimet strategjike të Ukrainës kanë funksionuar shumë mirë.”

Opsioni 4: Më i rrezikshmi dhe më kompleksi

Këtu Ukraina do të vendoste gjithçka në një kartë. Forcat e armatosura do të kërkojnë një kthim të plotë të të gjitha përfitimeve ruse që nga viti 2014.

Megjithatë, për ta bërë këtë, ata së pari duhet të dëbojnë rusët nga Donbasi dhe Krimea. Megjithatë, Ryan e konsideron këtë skenar të pamundur sepse: “Ky është një opsion më kompleks dhe më i vështirë pasi do të kërkonte një forcë shumë të madhe ushtarake”.

Për më tepër, një qasje e tillë do të sillte edhe humbje shumë më të mëdha. Kjo nga ana tjetër do t’i bënte negociatat e paqes shumë më të vështira.

Linjat e gjata të furnizimit mund të bëhen problem për Ukrainën

Ndërsa secili prej skenarëve ka të mirat dhe të këqijat e tij, Forcat e Armatosura të Ukrainës duhet të marrin në konsideratë një faktor të rëndësishëm: linjat jashtëzakonisht të gjata të furnizimit.

Dërgesat e armëve nga Evropa, për shembull, që mbërrijnë në Ukrainën perëndimore fillimisht duhet të shpërndahen qindra kilometra në të gjithë vendin. Kjo do të nënkuptonte humbje kohe të vlefshme, gjë që sigurisht do t’i shkonte Rusisë.

“Nëse Rusia përdor forcën e saj ajrore, ajo është një objektiv ftues. Sepse rusët e dinë nga përvoja se sa të dëmshme janë sulmet e tilla ndaj furnizimeve për planet e tyre”, thotë Ryan.

“Deri më tani, të gjitha vendimet strategjike të Ukrainës kanë funksionuar shumë mirë.Prandaj, ka ende një shans për të mposhtur Rusinë”, ka thënë Rayan./Bota sot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rusia deklaron sulme raketore gjatë natës në rajonet e Ukrainës

Story i radhës

Formacionet zyrtare, Levante-Barcelona

Të fundit nga