Inflacioni, VMRO: Rroga 20 mijë denarë e barabartë me 10 mijë

VMRO-DPMNE ka ngritur shqetësime për rritje prej 100% të produkte ushqimore dhe inflacion të thellë në vend. Paga prej 20 mijë denarëve ka të njëjtën vlerë sikurse paga e 10 mijë denarëve vitin e shkuar, thotë zëdhënësja e partisë, Marija Miteva. Sipas saj, çmimet kanë prekur tavanin dhe faj mbartin jo vetëm tregtarët, por edhe vetë qeveria.

“Produktet bazë të patjetërsueshme për t’u ushqyer një familje, tani janë me çmim të dyfishtë për dallim nga një vit më parë. Pse është fajtore qeveria? Për arsyen se Maqedonia në vitin 2016 ka prodhuar mjaftueshëm grurë për nevojat e brendshme, ndërkaq tani nuk ka dhe importon mbi 60 mijë ton në vit. Kjo ndikon në çmimin e miellit dhe bukës.”,- tha zëdhënësja e VMRO–DPMNE-së, Marija Miteva.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

LSDM: Partia e Mickovskit – sinonim i krimit

Story i radhës

(VIDEO) Piromani i Qendrës Kulturore Bullgare një këngëtar i njohur

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish