Inflacioni i SHBA-së në nivelin më të lartë 40-vjeçar me përhapjen e rritjes së çmimeve

Çmimet e gazit, ushqimeve dhe shumicës së mallrave dhe shërbimeve të tjera në Shtetet e Bashkuara u rritën në maj, sipas Departamentit të Punës.

Kështu duke e rritur inflacionin në një nivel të ri katër dekadash dhe duke mos u dhënë familjeve amerikane lehtësim nga rritja e kostove, shkruan Aljazeera.

Raporti nënvizoi frikën se inflacioni po përhapet përtej energjisë dhe mallrave, çmimet e të cilave po rriten nga zinxhirët e bllokuar të furnizimit dhe pushtimi i Ukrainës nga Rusia. E që gjithashtu shkaktoi rënien e çmimeve të aksioneve.

“Pothuajse çdo sektor ka inflacion më të lartë se normalja,” tha Ethan Harris, kreu i kërkimit ekonomik global në Bankën e Amerikës.

“Ajo ka hyrë në çdo cep dhe çarje të ekonomisë. Kjo është gjëja që e bën atë shqetësues sepse do të thotë se ka të ngjarë të vazhdojë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tronditet Algjeria/ Mesfushori i kombëtares humb jetën në aksident

Story i radhës

Si do t’i thellojë problemet e aleancës anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish