Indonezia javën e ardhshme fillon vaksinimin masiv kundër COVID-19

Indonezia do të fillojë vaksinimin masiv mbi koronavirusin e ri (COVID-19) javën e ardhshme, duke vendosur që presidenti Joko Widodo të jetë personi i parë që do ta marrë atë, njoftoi sot një zyrtar, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministri i Shëndetësisë, Budi Gunadi Sadikin, në një takim në kryeqytetin Xhakarta u tha gazetarëve se fushata e vaksinimit do të fillojë më 13 janar dhe të gjithë anëtarët e kabinetit dhe zyrtarë të lartë do të marrin atë pas presidentit.

Tre grupe do të kenë përparësi në fushatën e vaksinimit, tha Sadikin, përkatësisht zyrtarët e qeverisë qendrore dhe lokale, anëtarët e shoqatës së profesionistëve shëndetësorë dhe udhëheqësit fetarë.

Vaksinimi i punonjësve shëndetësorë do të kryhet njëkohësisht në 34 provinca duke filluar nga 14-15 janar. Ai do të ndahet në dy faza, duke marrë parasysh se mund të ketë efekte anësore të tilla si ethe.

Rreth 1,3 milion punonjës të shëndetësisë në të gjithë vendin kanë të drejtë për vaksinim të hershëm gjatë tremujorit të parë të vitit 2021.

Sadikin udhëzoi krerët rajonalë të mbikëqyrin procesin e vaksinimit në vend për të rritur besimin e publikut.

Ai gjithashtu u kërkoi krerëve rajonalë të përgatisin listën e njerëzve që do të kenë përparësi gjatë vaksinimit. Në përgjithësi, qeveria planifikon të vaksinojë 181,5 milionë banorë brenda 15 muajve për të arritur imunitetin e tufës.

Deri më tani, tre milionë doza të vaksinës Sinovac COVID-19 të Kinës kanë mbërritur në Indonezi. Sidoqoftë, procesi i vaksinimit është ende në pritje të një autorizimi përdorimi emergjent (EUA) nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave.. .

Ngjarja paraprake

Ceballos: Qëllimi im është të rikthehem të Reali dhe të jem i rëndësishëm aty

Ngjarja e ardhëshme

MPB: Regjistrohen 292 shkelje për mos mbajtje të maskës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian