India në gjendje të rëndë nga pandemia, spitalet e mbingarkuara

India raportoi një rritje rekord ditore të infeksioneve të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, treguan të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë të dielën, duke përkeqësuar mungesat e furnizimeve me oksigjen dhe shtretërve spitalorë në disa nga qytetet më të goditura të vendit.

India raportoi 261.500 raste të reja, duke çuar infeksionet totale në gati 14.8 milionë, e dyta pas Shteteve të Bashkuara që ka raportuar mbi 31 milionë infeksione.

Vdekjet në Indi nga COVID-19 u rritën në 1.501 për të arritur në një total prej 177.150, treguan të dhënat.

India, e goditur nga përhapja e varianteve më ngjitëse të sëmundjes, po përballet me një mungesë të rëndë të shtretërve spitalorë, furnizime me oksigjen dhe ilaçe kritike siç është ilaçi anti-viral Remdesivir.

I shqetësuar për rritjen e rasteve me koronavirus, kryeministri Narendra Modi mbrëmë u kërkoi autoriteteve të tërhiqnin të gjitha ndalesat për të rritur prodhimin e vaksinave COVID-19.

Modi gjithashtu rishikoi gatishmërinë e përgjithshme të administratës së tij dhe theksoi nevojën për të siguruar disponueshmërinë e shtretërve spitalorë dhe furnizimet e oksigjenit dhe ventilatorëve.

Por partitë e opozitës, duke përfshirë partinë e Kongresit, kritikuan Modin për adresimin e tubimeve të mëdha zgjedhore për të ndihmuar partinë e tij nacionaliste Hindu Bharatiya Janata (BJP) të fitojë zgjedhjet e asamblesë shtetërore në shtetin lindor të Bengalit Perëndimor.

Të shtunën, New Delhi regjistroi 24.000 raste me COVID-19 në një periudhë 24-orëshe, dhe kryeministri i saj Arvind Kejriwal paralajmëroi për një mungesë kronike të shtretërve spitalorë.

Ngjarja paraprake

Maska kundër shenjave të plakjes

Ngjarja e ardhëshme

Konflikt pranë zyrave të LSI, 2 të plagosur

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian